Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

O nieśmiałości i fobii społecznej - Nieśmiałość i socjofobia - jaka jest różnica?

jutka - 13 Lipiec 2005, 08:02
Temat postu: Nieśmiałość i socjofobia - jaka jest różnica?
Na stronie nieśmiałości stoi: "Fobia społeczna i nieśmiałość to dwie różne sprawy". Ale właściwie czym się różnią? Szukałam definicji, np:
http://www.psychologia.ed...op=spis&id=2970
i http://www.psychologia.ed...op=spis&id=3199
ale jak dla mnie te dwie definicje mówią dokładnie o tym samym...

Czy mógłby ktoś wyłożyć jak krowie na rowie, na czym polega różnica?

Sili_anna - 13 Lipiec 2005, 08:59

Proponuję odrobinę poczytac stare forum oraz dokładnie przyjrzeć się nowemu. Wystarczy odrobine dobrych chęci :)
Pozdrawiam

jutka - 13 Lipiec 2005, 13:17

buuu, a ja właśnie liczyłam na Siliannę, że mi wytłumaczy :cry:
Rzecz w tym, że poczytałam trochę forum i jeszcze mi bardziej namieszało w główce :)
Zdania są bowiem podzielone:
- albo fobia społeczna to bardzo silna nieśmiałość, uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie
- albo są to dwie zupełnie różne rzeczy, czyli można mieć fobię społeczną, a nie być nieśmiałym i odwrotnie.

Osobiście zawsze myślałam, że to pierwsze, zwłaszcza że w tym drugim wypadku nie bardzo rozumiem, na czym polega różnica i nie mogłam się tego doszukać, poniższe propozycje jakoś mnie nie przekonują:
- nieśmiałość to lęk przed ludźmi w każdej sytuacji, fobia społeczna - tylko wobec grup ludzi, ludzi nowo poznanych, przełożonych
- nieśmiałość nie polega wcale na lęku, tylko na braku pewności siebie
- nieśmiałość to uczucie zakłopotania, speszenia, a socjofobia - to problemy z ciałem (drżenie, pocenie się, dławienie jedzeniem, niemożność wydania z siebie głosu)

psychic - 13 Lipiec 2005, 19:10

Najogólniej rzecz biorąc, różnicą jest skala problemu.
jutka - 15 Lipiec 2005, 20:47

Jeśli różnicą jest tylko skala problemu, to chyba nie można powiedzieć, ze to "dwie różne sprawy"?
spec - 19 Lipiec 2005, 18:34

obydwa pojęcia łacza sie w pewnym miejscu wiec to jest prawie to samo , diagnoza moze byc podobna czy to niesmialosc czy fobia spoleczna zalezy z jakim nasileniem wystepuje i jesli utrudnia funkcjonowanie społeczne to juz cos powazniejszego
sama niesmialosc nie jest przeciez dziedziczona ,ze tak powiem ;)
naprawde składa sie wiele czynnikow na te sprawy