Forum.nieśmiałość.net Strona Główna Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  RSS

Poprzedni temat «» Następny temat
Osoba nieśmiała, a wolontariat?
Autor Wiadomość
BantrothThane 

Wysłany: 16 Maj 2015, 10:37   Osoba nieśmiała, a wolontariat?

Cześć.

Z góry przepraszam, jeżeli temat się powtarza, lub jest w nieodpowiednim dziale, ale nie wiem, gdzie tak naprawdę pasuje najlepiej.

Od jakiegoś czasu interesowałem się wolontariatem, w placówkach pomagających ludziom niepełnosprawnym ruchowo, lub niewidomym, czy niesłyszącym. Pewnie dlatego, że nie jestem na tyle uwolniony, a raczej śmiały i "umiejętny", by poradzić sobie z dziećmi, lub niepełnosprawnymi umysłowo. Tutaj powstaje pierwszy problem, bo nie wiem jak tak naprawdę zacząć. W internecie informacji jest strasznie mało, wręcz same oferty, dla ludzi, którzy chcą zajmować się papierkami, czy uczyć w szkołach w Tarnowie, niż dla ludzi zwykłych, po prostu, od pomocy w życiu, czy prostych dla nas czynnościach. Jestem bardzo nieśmiały, choć potrafię poradzić sobie z kontaktem personalnym, czyli ja i inna osoba, nie więcej, bo się gubię, nie wiem, co powiedzieć i wpadam w umysłową panikę. Niedługo wybieram się na zaoczne studia i będę miał sporo czasu na takie zajęcia, ale nie wiem, od czego zacząć, jak to dokładnie wygląda i czy w ogóle są potrzebni tacy ludzie. Powinienem pójść do wybranego ośrodka i się zapytać, ale pewnie część z was dobrze wie, jak to wygląda u osób bardzo nieśmiałych. I tu rodzi się pytanie do was, choć nie oczekuję wiele. Miał ktoś z was styczność z wolontariatem, by móc o nim coś opowiedzieć? Może znacie kogoś, kto jest czynnym wolontariuszem i mógłby mi powiedzieć, jak to wygląda, od środka? Przekopałem internet i nie znalazłem tego wiele, a chciałbym wiedzieć o wolontariacie w placówkach dla takich ludzi więcej, zanim pójdę do konkretnej.

Chciałbym komuś pomóc, bo od jakiegoś czasu mało co ma sens. Powoli zaczynam się uczyć, migać, choć wiem, że może nie wypalić pomysł z wolontariatem. W sumie zawsze może się przydać taka wiedza.

Co o tym wszystkim myślicie? Uwielbiam poznawać nowych ludzi i ich historię, tylko pytanie, czy się nadaję. :)

Liskolak 

Wysłany: 17 Maj 2015, 22:08   

Pracuję w przedszkolu z dziećmi z autyzmem i z innymi niepełnosprawnościami umysłowymi. Kiedyś u nas pojawił się koleś, który zaproponował że za free będzie nam pomagał, bo poważnie myślał o kierunku studiów zwanym nie tak dawno oligofrenopedagogiką - czyli kierunek po którym zostajesz np. nauczycielem w placówkach edukacji specjalnej. No i chciał u nas sprawdzić się w tym, czy mu to odpowiada i czy to jest to co chce robić w życiu. Nie było problemu, by chłopak się u nas sprawdził i faktycznie - sprawdził się. Też tak możesz jeśli chcesz, różne placówki jak przedszkola, domy dziecka, szkoły i inne podmioty, zawsze chętnie przyjmą takich ludzi, którzy chcą się wypróbować, choćby dla tego, że zawsze przyda się para rąk chętnych do pomocy na jakiś nawet krótki okres czasu. Pytaj się, próbuj. Na pewno trafisz na kogoś kto chętnie cię przyjmie.
To po piewrsze, a po drugie, to szukaj intensywniej. Jest wbrew pozorom, jest mnóstwo ofert gdzie szukają ludzi, do pracy z ludźmi, a nie przy jakiś papierkach. Przyznaje, w Warszawie i w podobnych dużych miastach może jest to nieco powszechniejsze, ale moja rada dla Ciebie: Nie bazuj tylko na ogłoszeniach. Lepiej odejdź od kompa i przejdź się do różnych placówek i zapytaj czy może nie potrzebują wsparcia. W taki sposób o wiele szybciej możesz znaleźć okazję do sprawdzenia się, a jeśli zdarzy ci się być w Warszawie, to zapraszam do naszego przedszkola, gdzie pracujemy z dziećmi z niepełnosprawnością umysłową (m.in. z autyzmem), chętnie cię przyjmiemy na choćby 1-2 tygodni jeśli chcesz :) .
Próbuj :)

bindi 
nudziara

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 18 Maj 2015, 11:47   

Nie wiem pod jakim hasłem szukałeś w necie, ale pod samym terminem "wolontariat" niewiele rzeczy wyskakuje, zatem dobrze jest szukać stowarzyszeń. Pod tym hasłem wyskakuje już więcej wyników.
Popieram przedmówcę, warto się przejść po okolicy i popytać w różnych instytucjach, ja pytałam w domu spokojnej starości i u sióstr zakonnych. Tam akurat nie potrzebowano nowych wolontariuszy, ale uzyskałam kilka kontaktów różnych stowarzyszeń, których nie udało mi się wyszukać wcześniej w internecie. Na pewno w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej też uzyskasz jakieś informacje, w środowiskach przykościelnych też warto popytać.

nutella 

Wysłany: 18 Maj 2015, 16:45   

może tutaj zobacz, http://bazy.ngo.pl/search...ulti=74&baza=13
w tarnowie albo jakimś innym mieście; możesz też zapytać w jakiejś instytucji kultury, czy tam np. odbywają się zajęcia z takimi osobami, i spytać czy istnieje możliwość wolontariatu i na czym by dokładnie polegał. i tak jak koleżanka piszę, poszukać stowarzyszeń, podzwonić/ przejść się czy chociażby napisać maila.
a sam pomysł, jak najbardziej okej.

Miroslaw_Hermaszewski 

Wysłany: 20 Maj 2015, 20:47   

Swego czasu swoją samotność postanowiłem złagodzić angażując się w wolontariat. Nie jest to łatwe dla osoby nieśmiałej - zgłoszenie się do jakiejś instytucji wydawało mi się być niemałym wyzwaniem. Dodatkowo ciężko mi było taką instytucję znaleźć. Najbardziej chciałem pomagać osobom niewidomym lub niepełnosprawnym ruchowo bo wydawało mi się, że osoba która nie może raczej poruszać się sama jakoś będzie mogła przełknąć moje nędzne towarzystwo. Założyłem, więc temat na forum osób niepełnosprawnych ze swoją ofertą pomocy. W prawdzie długo z mojego miasta nikt się nie zgłosił, ale zapoczątkowałem lawinę innych ogłoszeń ludzi z całej Polski, którzy chcieli pomagać innym. W końcu i do mnie zgłosili się ludzie z mojego miasta - para niepełnosprawnych narzeczonych, którzy mieszkali na pierwszym czy drugim piętrze i co jakiś czas potrzebowali pomocy by ich tam wnieść.
Miło wspominam te spotkania z nimi i w razie czego polecam innym tę drogę nieformalnego wolontariatu.

ShySe 

Wysłany: 21 Maj 2015, 20:46   

BantrothThane napisał/a:
Niedługo wybieram się na zaoczne studia i będę miał sporo czasu [...].

A nie myślałeś może o pracy zarobkowej? Wolontariat to dobra rzecz, ale w wieku 22 lat (zakładam, że podałeś prawdziwy) może być co najwyżej dodatkiem do głównej aktywności życiowej. A jeśli nie zamierzasz pracować, to dlaczego studia zaoczne? Żeby mieć sporo czasu na co? Co robiłeś przez ostatnie trzy lata? Tobie jest potrzebna pobudka, a nie wskazówki na temat wolontariatu!

No chyba że dziedziczysz fortunę albo wygrałeś w Lotto i odkryłeś w sobie powołanie do poświęcenia całego życia dla innych, to przepraszam.

ShySe

gmazur1 

Wysłany: 22 Maj 2015, 09:48   

Podziwiam tych Co bezinteresownie pomagają innym.

Marti 
AK śpiący smok

Wysłany: 22 Maj 2015, 20:14   

Cytat:

Podziwiam tych Co bezinteresownie pomagają innym.

Raczej nie bezinteresownie. Widocznie pomagania innym coś im daje.

Iron 

Wysłany: 23 Maj 2015, 07:05   

Tak Marti ,pomaganie innym daje im szczęście ,spełnienie i czują się potrzebne.Jeśli uważasz że nie robią tego bezinteresownie to masz naprawdę dziwny punkt widzenia :/
Interesowność w żadnym wypadku nie jest tym co wymieniłem powyżej..mylisz pojęcia...

Emilie21 

Wysłany: 23 Maj 2015, 10:39   

Nie no są faktycznie takie teorie, że altruizm nie istnieje. Pomaganie innym służy albo regule wzajemności (czyli ja pomogłem tobie teraz, ty pomożesz mi kiedyś, albo inne karmy głoszące, że to co dajesz do ciebie wraca) albo po prostu podwyższeniu poczucia własnej wartości (pomagam, jestem dobrym, wartosciowym człowiekiem). To drugie chyba widać szczególnie w mediach, jak celebryci prześcigają się tym kto komu i za ile pomaga :P (i dobrze, bo większoćć faktycznie to robi).

Ale wracając do pytania autora, wolontariaty to dobra rzecz dla osób niedoświadczonych. Praktycznie wszedzie wezmą Cię z otwartymi rękoma, nawet jesli będziesz się im tylko pałętać pod nogami. Oswoisz się z samą obcą instytucją. A jeśli cierpisz na duży lęk społeczny, to w przeciwieństwie do kolegi wyżej, ja Ci odradzam pchać się od razu do pracy zarobkowej, o ile nie musisz. Nie każdy ma taką sama sytuację finansową, że po 18 rż. musi dokładać się do rachunków albo z automatu wyprowadzić się od rodziców. Nawet w kontekście przyszłej pracy zawodowej wydaje mi się, że w CV lepiej będzie wyglądał wolontariat/bezpłatna praktyka w jakimś Środowiskowym Domu Opieki niż magazynier lub mcdonald.

szinuja1 

Wysłany: 23 Maj 2015, 16:04   

Jezeli nie planujesz isc do pracy, to pomoz najpierw sam sobie i zmien studia zaoczne na dzienne. Na dziennych, w wiekszosci studiow spokojnie bedziesz mial czas na wolontariat.

Tosia_675 

Wysłany: 8 Lipiec 2016, 13:26   

Wolontariat to fajny sposób na zdobycie doświadczenia, którym będziesz się mógł pochwalić w cv, co jest bardzo cenione wśród pracodawców

Drewicz 

Wysłany: 8 Lipiec 2016, 16:21   

Bylem rok W Hospicjum dla dzieci, na 1 spotkaniu pytali się nas dlaczego przyszliśmy i od razu powiedzieli, aby się nie wstydzić, bo to normalne że większość przyszła dlatego ze im się nudzi, chcą ciekawie spędzić czas, lub pomaganie sprawia im przyjemność.

Po czym był krotki wykład na temat tego, że pomaganie sprawia przyjemność i nie jest bezinteresowne. Bezinteresowne to by było wtedy gdyby przyszedł ktoś kto nielubi pomagać/spędzać czasu z dziećmi/chorymi itd... Ja nie lubie, więc...
chodziłem tylko na kwesty i akcje z innymi wolontariuszami, poznałem dużo ciekawych osob. :) .

Ramzes. 

Wysłany: 13 Lipiec 2016, 16:56   

W wolontariacie (fundacja działająca na oddziałach hematologii) z różną intensywnością jestem ponad 5 lat. To co mi dała ta działalność to przede wszystkim nowi ludzie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, otwartość na innych, większe ogarnięcie własnego życia i wyższa samoocena. A z minusów? Myślę, myślę i chyba nie wymyślę... Cóż wychodzi, że to wyśmiewane pomaganie jednak jakiś sens ma. Choć ja osobiście np nie zdecydowałbym się na żadne zbieranie kasy dla Owsiaka, "stewardowanie" na meczach Euro, czy wolontariat jako możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego.

speedmine 

Wysłany: 13 Lipiec 2016, 18:27   

@up

Ja mam takie same odczucie, minusów nie znajdę. No chyba, że jakieś ewentualne spotkania wtedy kiedy mi to nie pasuje, ale no cóż siła wyższa. W każdym razie nawiązywanie kontaktów to 100% pewniak :D

Agnieszka_P 

Wysłany: 15 Lipiec 2016, 09:36   

Jeszcze podczas studiów byłam na wolontariacie w ośrodku dla osób z niewielkimi opóźnieniami w rozwoju. To mi później pomogło i w pracy zawodowej, i w lepszym zrozumieniu ludzi, nawet jeśli na początku nie było mi łatwo się dostosować. Polecam wolontariaty, mają wiele zalet :)

Odpowiedz do tematu