Forum.nieśmiałość.net Strona Główna Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  RSS

Poprzedni temat «» Następny temat
praca programisty a nieśmiałość
Autor Wiadomość
Bercik2 

Wysłany: 5 Maj 2016, 10:06   praca programisty a nieśmiałość

Witam

Jestem studentem informatyki i mam pytanie do osób na tym forum którzy pracują jako programiści. Jestem nieśmiałą osobą - mam problemy z odezwaniem się np. powiedzeniem, że czegoś nie rozumiem, w większych grupach.

Jak bardzo w pracy programisty ogranicza was wasza nieśmiałość ? Czy
polecilibyście ten zawód osobie nieśmiałej ? Praca programisty raczej nie sprzyja relacją damsko-męskim( programiści to w 90% sami faceci), więc jak bardzo to wpływa na wasze życie prywatne?

Chętnie poznałbym historię starszych ode mnie(mam 19 lat) programistów mających
również problem z nieśmiałością, może mnie zainspiruje :D .

Pozdrawiam

Spaczony 

Wysłany: 5 Maj 2016, 12:26   

Masz sporo czasu do ukończenia studiów i jak mniemam lubisz to co chciałbyś w przyszłości uprawiać, w końcu piszesz o tym na forum. Tak więc może poza rozmyślaniem o przyszłej pracy - popracuj troszkę nad sobą i wyzbądź się tego nawyku.

Claya 

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 5 Maj 2016, 16:31   

Cześć! Ja również studiuję informatykę, pracuję w zawodzie i czasem jak trzeba napisać jakiś kod to napiszę, aczkolwiek nie nazwałabym siebie programistką, nie mam do tego cierpliwości (zwłaszcza do szukania błędów w kodzie :P ). Nieśmiałość na pewno wpływa u mnie w znacznym stopniu na to, że czuję się niekompetentna w sferze zawodowej (chociaż współpracownicy, którzy mnie znają uważają inaczej). Więc tak, mnie nieśmiałość ogranicza. Ale z drugiej strony, mój były chłopak, który również należy do osób nieśmiałych (chociaż wydaje mi się, że w nieco mniejszym stopniu niż ja) wybrał karierę programisty. Świetnie sobie radzi, awansuje, sporo zarabia i uwielbia to co robi. Jest naprawdę świetny w swoim fachu, wszyscy go chwalą, nie tylko współpracownicy, ale i przełożeni. A to mocno buduje :) więc wszystko zależy od tego, jakie masz nastawienie do programowania. Czy tylko umiesz i lubisz coś od czasu do czasu napisać, czy jest to Twoja pasja i wszystkich kładziesz na łopatki swoją wiedzą i pomysłowymi rozwiązaniami :) w tym pierwszym przypadku - nieśmiałość może powodować, że możesz jednak czuć się trochę gorszy na tle innych, w tym drugim przypadku - to inni będą się czuć gorsi przy Tobie :P a na pocieszenie dodam, że w tym fachu pracują również dziewczyny :) tylko związek dwoje informatyków generuje "dziwne" tematy rozmów i zachowań w stosunku do osób nieinformatycznych :P wiem to z autopsji ;)

Bercik2 

Wysłany: 6 Maj 2016, 09:46   

Claya napisał/a:
Nieśmiałość na pewno wpływa u mnie w znacznym stopniu na to, że czuję się niekompetentna w sferze zawodowej (chociaż współpracownicy, którzy mnie znają uważają inaczej). Więc tak, mnie nieśmiałość ogranicza.

Mógłbym się Ciebie dopytać w jakich sytuacjach dokładnie Cię nieśmiałość ogranicza ?

Claya 

Wysłany: 6 Maj 2016, 10:54   

Wiesz co, ja, jak chyba każdy nieśmiałek, mam problem z niską samooceną i brakiem wiary w siebie. Ciągle się do innych porównuję, a przez wyżej opisane problemy subiektywnie czuję się zawsze gorsza. Nawet jeśli to prawda, czyli np porozmawiam z jakimś geniuszem w danej dziedzinie, gdzie ja dopiero raczkuję, jest mi strasznie wstyd przyznawać się do swojej niewiedzy przed taką osobą. Czysto teoretycznie to ja wiem, że przy takich spotkaniach z mistrzami dziedziny powinno się czerpać z jego wiedzy, ja tego nie potrafię. U mnie w praktyce skutkuje to wycofaniem, wstydem itp. Nie lubię pokazywać swojej niewiedzy, dlatego nie lubię jej z nikim konfrontować (z obawy, że okażę się gorsza).

Machiko 

Wysłany: 8 Czerwiec 2016, 13:36   

Programista ma pracę, która nie wymaga zbytnich kontaktów z ludźmi, no chyba, że z szefem. Myślę, że to zawód w sam raz dla osoby z problemem z nieśmiałością.

blackened 

Wysłany: 12 Czerwiec 2016, 21:21   

Moja nieśmiałość dotyczy przede wszystkim sfery osobistej znacznie bardziej niż zawodowej .W tym obszarze jestem na szczęście znacznie bardziej pewny siebie. :) Nie jest prawdą, że programiści nie potrzebują się kontaktować z ludźmi. Komunikatywność to kluczowa umiejętność.

benzo 

Wysłany: 2 Lipiec 2016, 14:15   

Machiko napisał/a:
Programista ma pracę, która nie wymaga zbytnich kontaktów z ludźmi, no chyba, że z szefem. Myślę, że to zawód w sam raz dla osoby z problemem z nieśmiałością.

niejestem znawca ale znalem programiste i z tego co wiem to programista musi duzo mowic i tlumaczyc innym

Lukin 

Wysłany: 3 Lipiec 2016, 13:45   

Jeśli musi coś tłumaczyć innym, tzn. że zna się na czymś lepiej od nich. To może dodawać pewności siebie.

speedmine 

Wysłany: 5 Lipiec 2016, 14:51   

Miałem potężne problemy z tym, pracuję w tym zawodzie. Wiesz jak wszystko zaczęło obracać się na moją korzyść? Zacząłem chodzić na siłownię, miesiąc, drugi, aż chodzę już ponad 3 lata i wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Od tych 3 lat zmieniło się wszystko, na siłowni spotykałem fajnych typów, po siłowni fajne kobitki i świat się kręci :D

Dawo36 

Wysłany: 6 Październik 2016, 16:01   

Praca przy kompie zamula,przyjdziesz do domu robisz to samo,basen,bieganie ruch itd.

Bercik2 

Wysłany: 13 Listopad 2016, 17:10   

Minął jakiś czas od napisania mojego postu. Pracuje od około 4 miesięcy jako programista.

Cytat:

Masz racje mam mało kontaktów z innymi ludźmi, może dlatego ze ludzie bardziej niż na uczelni różnią się wiekiem. Dawo36, speedmine - na moim przykładzie myślę ze macie racje, bo jednak poza praca nic ciekawego w moim życiu się nie dzieje.

Cytat:
Moja nieśmiałość dotyczy przede wszystkim sfery osobistej znacznie bardziej niż zawodowej .W tym obszarze jestem na szczęście znacznie bardziej pewny siebie. :) Nie jest prawdą, że programiści nie potrzebują się kontaktować z ludźmi. Komunikatywność to kluczowa umiejętność.

Mam tak samo z poczuciem własnej wartości. Moje poczucie własnej wartości jeśli chodzi o sferę zawodowa ostatnio bardzo wzrosło ze względu na dostanie pracy i całkiem niezłe zarobki. Kompletnie kontrastuje to moim ego w sferze osobistej. Myślę że można być wartościową osoba na rynku pracy mimo nieśmiałości.

Co do pracy to są codzienne stand-upy agilowe na których trzeba powiedzieć co się robiło poprzedniego dnia, jakie napotkało się problemy i co się będzie robić. Ma się na to jakieś 1,5 minuty i w zależności od zespołu od kilku do kilkunastu słuchaczy. Poza tym innych stresujących dla nieśmiałków rzeczy w pracy nie zaznałem. Jednak uważam ze te stand-upy są dla mnie dobre, gdyż jakoś nigdy wcześniej nie bylem zmuszany do wypowiadania się codziennie przed kilkunastoma osobami przez około minutę. Po 4 miesiącach odczuwam przed tym mniejszy lek, ale wciąż nie jest tak dobrze jak bym chciał.

Podsumowując - na pewno nie jest to dobra zawód do walki z nieśmiałością, ale myślę że dla nieśmiałego introwertyka który akceptuje swoja nieśmiałość i chce bezstresowo pracować praca jest w sam raz.

Jeśli chodzi o mnie to nie wiem czy wybór takiego zawodu był dobrym pomysłem. Lubie to co robię jednak taki rodzaj pracy być może przyczynia się do braku życia osobistego.

Erfitom 

Wysłany: 29 Listopad 2016, 10:48   

Obecnie pracodawcy niechętnie pożądają takich pracowników z którymi ciężko się dogadać. Raczej musisz się otworzyć. Jak jesteś na studiach to najlepsza okazja żeby się otworzyć.

Marti 
AK śpiący smok

Wysłany: 30 Listopad 2016, 10:57   

Takiego jest łatwiej mobbingować, nie będzie walczyć i będzie działać jak w zegarku.

miguel1 

Wysłany: 22 Luty 2017, 18:37   

W przypadku branży IT niestety, umiejętności miękkie też są istotne, dlatego współpraca w grupie, komunikacja jest bardzo ważna. Osobiście po nabraniu pewności siebie przestałem być nieśmiały i nie boję się spytać o coś, czego nie umiem. Po prostu musisz zacząć pytać, przestać być taką osobą zamkniętą i nieśmiałą.

Claya 

Wysłany: 22 Luty 2017, 23:15   

miguel1 napisał/a:
po nabraniu pewności siebie przestałem być nieśmiały

To akurat oczywista oczywistość sama w sobie ;)

niesmialakaska 

Wysłany: 25 Luty 2017, 15:06   

U męża w pracy mają tez informatyka bardzo nieśmiałego. Ale załoga okazała się bardzo mile do niego nastawiona wzieli chłopaka pod swoje skrzydła i dziś jest nie ten sam człowiek. Zrobił się otwarty i nawet pewny siebie.

liary 

Wysłany: 20 Lipiec 2017, 09:52   Software Development

U mnie w firmie działamy według procesu, który obejmuje takie etapy jak analiza wymagań, programowanie, dokumentowanie, testowanie, wdrażanie i poprawianie. Taki system pracy pozwala na stworzenie oprogramowania idealnie dostosowanego do potrzeb naszych klientów.
Ostatnio zmieniony przez Iron 20 Lipiec 2017, 15:26, w całości zmieniany 1 raz  

kociarz 

Wysłany: 21 Lipiec 2017, 23:04   

Machiko napisał/a:

Dziwnie się odpowiada na wypowiedź z zeszłego roku, ale trudno: bzdura, nie żyjemy w latach 80. Nieśmiałość przeszkadza. Bardzo.

0x3 

Wysłany: 24 Lipiec 2017, 19:03   

Jeśli chodzi o mnie to komunikacja w sprawie projektu odbywa się w miarę bezproblemowo, ale jeśli chodzi o jakieś luźne rozmowy to milczę niczym skała. Nie wykrzeszą ze mnie nic, chyba, że kierują się bezpośrednio do mnie to wtedy wygeneruję jakąś skąpą odpowiedź zamykającą się w porywach do jednego zdania. :|

Motylek123 

Wysłany: 2 Sierpień 2017, 15:52   

Ja już walczę z nieśmiałość parę lat

Infinity 

Wysłany: 4 Sierpień 2017, 10:45   

Ja jestem można powiedzieć programistką i jestem bardzo nieśmiała. Uważam że nieśmiałość jednak trochę przeszkadza. U mnie w pracy jednak trzeba sporo się komunikować między sobą a także z grafikami. Mam problem z przedstawianiem swoich opinii, swojego zdania i z zadawaniem pytań co utrudnia mi pracę. Nie lubię mówić że czegoś nie wiem i nie potrafię być asertywna. Mam wrażenie że ludzie nie do końca liczą się z moim zdaniem.

Natomiast ja pracuję w małej firmie, z nie do końca tak jak trzeba zorganizowanym działem IT, stąd może wygląda to tak jak wygląda.
Dodatkowo u mnie jednak ludzie sporo gadają w trakcie pracy a ja na ich tle odstaję...

Ale ten zawód ma jedną dużą zaletę dla osoby nieśmiałej, daje możliwość że kiedyś będzie można pracować zdalnie albo częściowo zdalnie.
Wg mnie kluczowe jest czy to lubisz czy nie bo o dobry zawód dla osoby bardzo nieśmiałej jest ciężko, tak ogólnie.

felicja 

Wysłany: 7 Sierpień 2017, 13:52   

Moim zdaniem to nieśmiałość zawsze będzie przeszkodą.. Niezależnie od miejsca w którym jesteśmy, od zawodu który wykonujemy.. Niestety zawsze będzie nam przeszkadzała. Chociaż zawód programisty jest trochę bardziej elastyczny więc możesz komunikować się Internetowo, możesz pracować zdalnie.. Wydaje mi się, że są większe możliwości bo niekoniecznie zawsze musisz pracować z dużą ilością osób.

lukaszglinek 

Wysłany: 7 Wrzesień 2018, 16:45   

Jak z Twoją nieśmiałością na chwilę obecną?

Tomek13 

Wysłany: 7 Wrzesień 2018, 19:03   

felicja ma racje,niesmiałość przeszkadza,szczegolnie też w pracy,moim zdaniem nigdy do końca jej nie pokonasz alemożna ją w dużej mierze opanować i w miare komfortowo żyć.. Dawniej z jednej pracy mudiałem zrezygnować po roku,czułem,że ,,otoczenie,, mnie nie akceptuje.To samo kiedyś na studiach,zrezygnowałem już po paru miesiącach,znajome osaczenie,nerwy,strach przed negątywną oceną...teraz po dłuższym czasie, z wiekiem radze sobie dużo leppiej,a kiedyś za co sie nie wziąłem to nie skończyłem..

Odpowiedz do tematu