Forum.nieśmiałość.net Strona Główna Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  RSS

Poprzedni temat «» Następny temat
Małomówność vs Głupie gadanie
Autor Wiadomość
arturo1990 

Wysłany: 27 Kwiecień 2015, 20:34   Małomówność vs Głupie gadanie

Witam.

Jestem postrzegany jako osoba małomówna, jest to dla mnie bardzo uciążliwe. Od dluższego czasu staram sie z tym walczyć poprzez prowadzenie zwyczajnych rozmów, lecz gdy proboje sie otworzyć i dużo mówic, gadam po prostu glupoty, nikt mnie nierozmie, mam problemy z prawidłowym układaniem zdań. Gdy proboje rozmawiac w grupie, wszyscy patrzą sie na siebie ze ździwieniem "co on gada? " Gdy widze taką sytuacje, z powrotem sie zamykam w sobie i potem już nic nie mówie.

terefere 
Andrzej

Wysłany: 27 Kwiecień 2015, 20:57   

Niare 

Wysłany: 27 Kwiecień 2015, 23:12   

Znaczy się po prostu bełkoczesz albo zdania są bez składu, ale gdybyś je wypowiedział poprawnie, to miały by sens w rozmowie?
Polecam mówić wolno (i wyraźnie). Skup się, oddychaj, nie przyspieszaj.

arturo1990 

Wysłany: 28 Kwiecień 2015, 20:10   

Tak. Zdania są bez składu, gdy chce cos powiedziec, długo szukam w glowie słow, brak płynności. Przed wypowiedzią staram sie najpierw zdanie ulozyc w glowie, ale wychodzi to potem takie nienaturalne.

Reynevan 
taki jeden

Wysłany: 28 Kwiecień 2015, 21:18   

arturo1990 napisał/a:
Przed wypowiedzią staram sie najpierw zdanie ulozyc w glowie, ale wychodzi to potem takie nienaturalne.

Jak układasz wypowiedź w głowie to nie wypowiesz jej w sposób naturalny tylko tak jakby czytając z myśli, które w momentach stresogennych są bardzo nieustabilizowane. Sęk w tym żeby wypowiadać się spokojnie, "po swojemu", w głowie układając tylko plan i główne wątki. Nie moralizuje; sam mam ten problem, niejednokrotnie zdarzało mi się ucinać wypowiedzi długim: "yyyyyy...", albo używać słów kompletnie nie mających sensu. Doświadczenie nauczyło mnie jednak, że jest to naturalna reakcja na stres i nie jest to powodem do zamykania się w sobie, oraz myślenia o sobie jako o osobie głupiej i nie elokwentnej(a to się niestety zdarza). Taki problem dotyczy wielu ludzi i należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i dopiero w dość późnym momencie życia wykształcimy u siebie własny i niepowtarzalny sposób wypowiadania się(nie tylko w formie ustnej). A najlepszym rozwiązaniem na ten problem jest dużo, dużo ćwiczyć, albo jak mówi pewne fajne hasełko: Fake it till you make it ;)

Niare 

Wysłany: 29 Kwiecień 2015, 01:09   

W niczym nie szkodzi przerwanie mówienia gdy się zamotasz albo stracisz wątek i zaczęcie od nowa "mam na myśli, że...", "co chcę powiedzieć to to, że..." - mi to pomaga w wypowiedziach ustnych na zajęciach albo jak opowiadam o czymś dłużej. Nie musisz mieć w głowie całej wypowiedzi, ale jedną lub kilka myśli o tym co konkretnie chciałeś przekazać, do których zawsze możesz wrócić, powiedzieć je najprościej jak się da (nawet wypunktować) i na tym zakończyć.

arturo1990 

Wysłany: 30 Kwiecień 2015, 19:47   

Dzięki za odpowiedzi, postaram się wolno mówić, moze ta technika mi pomoże. Moim glównym problemem jest ubranie mysli w słowa, musze sie dlużej zastanowić nad doborem słów, tak aby moja wypowiedz miała rece i nogi.

Norm Irving 

Wysłany: 20 Grudzień 2017, 23:10   

Ja mam z kolei inny problem. W głowie jest u mnie pustka. Mam tylko takie myśli których nie chciałbym wypowiadać do ludzi.

ekstra_Jola 

Wysłany: 27 Luty 2018, 13:58   

Niestety, im lepsze wrażenie chcesz zrobić tym gorzej czasem wychodzi. Czasem lepiej zastanowić się dokładnie co chcesz przekazać i tak jak wcześniej wspomniano trzeba wypowiadać się wolniej by troszkę uspokoić myśli. To wszystko przez brak pewności siebie i nerwy. Nie poddawaj się tej presji.

Śmiała 

Wysłany: 27 Marzec 2018, 17:56   

Od dawien dawna mam ten sam problem i chyba nie ma dnia, kiedy jakimś głupim tekstem nie zrobię z siebie idiotki. I to czym bardziej staram się 'zrobić dobre wrażenie', tym gorsze gafy popełniam. Zawsze po jakiejś takiej akcji moja chęć do życia malała niemal do zera, ale ostatnio jakoś tak inaczej zaczęłam do tego podchodzić, zwyczajnie się z tego śmieję i tyle. Staram się nie odtwarzać w głowie tej sytuacji i pytać samą siebie "co mi odwaliło, że tak powiedziałam?" :D
Nam nieśmiałych brakuje chyba trochę dystansu do siebie, dlatego się przejmujemy takimi rzeczami; proponuję pozwolić sobie na te drobne 'porażki', a życie towarzyskie na pewno wskoczy na wyższy poziom. Sobie też tego życzę :mrgreen:
Nawiasem mówiąc bardzo fajny temat, ale niezbyt tutaj popularny, czyżby nikt nie miał takich problemów? :mrgreen:

MyŁy 

Wysłany: 27 Marzec 2018, 20:12   

Norm Irving napisał/a:
Ja mam z kolei inny problem. W głowie jest u mnie pustka. Mam tylko takie myśli których nie chciałbym wypowiadać do ludzi.

Kiedyś czytałem o takim sposobie: każdego dnia przez 10 minut robić sobie monolog o... czymkolwiek :D Może spróbuj takiego ćwiczenia?

Śmiała 

Wysłany: 28 Marzec 2018, 20:36   

Cytat:
Kiedyś czytałem o takim sposobie: każdego dnia przez 10 minut robić sobie monolog o... czymkolwiek

A w praktyce testowałeś? :mrgreen:
Na pustkę w głowie pozostaje chyba tylko rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać z innymi, w końcu nie z samym sobą chcemy się dogadać (bo w głowie te monologi są zawsze ładne i dowcipne), a z drugim człowiekiem.

ceem 

Wysłany: 29 Marzec 2018, 14:25   

No z tym układaniem mowy w głowie też mam problem, gdy dochodzi już do mówienia i tak mówię inaczej i niepotrzebnie się stresuje.

Odpowiedz do tematu