Forum.nieśmiałość.net Strona Główna Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  RSS

Poprzedni temat «» Następny temat
Psycholog czy psychoterapeuta
Autor Wiadomość
Yoshiharu12 

Wysłany: 24 Marzec 2012, 16:22   Psycholog czy psychoterapeuta

Witam
Sam nie wiem od czego zacząć więc może przedstawię swój problem na przykładzie ostatniej pracy.
Od 3 miesięcy jestem w Warszawie. Udało mi się znaleźć dobrą pracę. Przez pierwsze dni było super, ale stopniowo ludzie jak w każdej pracy mnie nie lubią. Od najmłodszych lat miałem silny trądzik który pozostawił na mojej twarzy trwałe blizny do tego zawsze miałem problemy z jąkaniem, może i nie są one duże, ale jestem po prostu strasznie nerwowy. Kiedy jadę do pracy rano to mam dobry humor, ale kiedy wchodzę i mówię ludziom cześć a większość mnie olewa to to boli. Nic im w końcu nie zrobiłem. Przez to spada u mnie pewność siebie a czym jest niższa tym gorzej mi się mówi. Jeżeli mam dobry humor i ludzie ze mną rozmawiają i dobrze mnie traktują to mowie ładnie. I tak siedzę sam przed komputerem jak kołem. Nie chce mi się po raz któryś na siłe zagadywać do kogoś. Stopniowo staje się coraz bardziej spięty, w mojej głowie pojawiają się same negatywne myśli. Cały czas o czymś myślę i się przejmuję nie potrafię się skupić na pracy. Zawsze po wyjściu z pracy czuje się tak jak by ktoś wyssał ze mnie życie, jestem tak spięty i czuje się koszmarnie. Dopiero po pójściu na siłownie to stopniowo mija. Zupełnie jak bym potrzebował kogoś żeby czuć się dobrze. Większość ludzi myśli tylko o sobie i mają wszystkich gdzieś. Chciałbym też tak jak oni lubić siebie i trzymać z tymi ludźmi z którymi warto, a nie robić wszystko, żeby tylko ktoś mnie polubił. Oczywiście nie zawsze tak jest. Są czasami takie dni jak coś mi się dobrze uda gdy w siebie nagle wierze to jakbym był innym człowiekiem. Jest wtedy we mnie tyle energii, jestem taki pewny siebie i odważny. Niczym się nie przejmuje. Jeżeli mogę być taki przez kilka godzin to znaczy, że mam gdzieś sile żeby zawsze taki być. Tym bardziej, że jak porównuje siebie z innymi ludźmi to mam o wiele więcej zalet od nich. Mam jutro urodziny i postanowiłem że wreszcie chce zmienić moje życie na lepsze. Także proszę was o pomoc, jak wy to oceniacie, co możecie mi poradzić, abym zmienił swoje życie.
Mam też zamiar pójść do psychologa lub psychoterapeuty tylko raz że nie wiem który lepiej mi pomorze a drugie polećcie mi jakiegoś dobrego ale w rozsądnej cenie w Warszawie.
I jeszcze jedno pytanie, co mogę zrobić, żeby nie być tak spiętym. Przez to że jestem taki spięty nie mogę wysławiać się tak jakbym chciał, nie mogę w pełni kontrolować swojego ciała i skupić się na czymś w pełni, przez co często popełniam jakieś błędy i wkurza mnie to.
Zapominałem też napisać, że już od wielu lat mam depresje i czasami mam takiego doła, że nie mam już ochoty na nic.
Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na wszystkie moje pytania.

niejawna 

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 24 Marzec 2012, 16:31   

Do psychoterapeuty - biegusiem!

Nie zwlekaj, bo moze byc jedynie gorzej.

Yoshiharu12 

Wysłany: 24 Marzec 2012, 16:41   

Właśnie czytałem o depresji na jednej stronie i faktycznie mam część jej objawów. Przeczytałem też że powinienem pójść do lekarza rodzinnego a on powinien dać mi skierowanie do psychiatry. Tylko teraz znowu pytanie czy jak nie mam zameldowania w Warszawie to mogę pójść do lekarza rodzinnego i drugie czy jak już mnie skieruje do psychiatry to czy do darmowego czy płatnego.
Niejawna a jakiego psychoterapeute mi polecisz? Myślisz że on pomoże mi na moje problemy?

Batkocz 
Admin

Wysłany: 24 Marzec 2012, 17:21   

Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego, po prostu idziesz do poradni zdrowia psychicznego i się zapisujesz.

Yoshiharu12 

Wysłany: 24 Marzec 2012, 17:46   

Ale z tego co przed chwilą patrzyłem to te poradnie zdrowia psychicznego są płatne a przynajmniej ta na śródmieściu a ja chciałbym pójść za darmo jeżeli to możliwe.

Julek 

Wysłany: 24 Marzec 2012, 20:36   

Yoshiharu12 napisał/a:
Ale z tego co przed chwilą patrzyłem to te poradnie zdrowia psychicznego są płatne a przynajmniej ta na śródmieściu a ja chciałbym pójść za darmo jeżeli to możliwe.
To znajdź taka, która ma umowę z NFZ

Cytat:
Oczywiście nie zawsze tak jest. Są czasami takie dni jak coś mi się dobrze uda gdy w siebie nagle wierze to jakbym był innym człowiekiem. Jest wtedy we mnie tyle energii, jestem taki pewny siebie i odważny. Niczym się nie przejmuje. Jeżeli mogę być taki przez kilka godzin to znaczy, że mam gdzieś sile żeby zawsze taki być.

Wg. mnie to nie jest takie proste. Jeśli masz takie duże wahania nastroju, to pewnie wierzysz że to co się teraz, chwilę temu zdarzyło, określa jakie twoje życie będzie w przyszłości. Czyli jak coś ci nie wyjdzie, to myślisz że już nigdy nic ci się nie uda. I odwrotnie.
A takie krótkie okresy kiedy się świetnie czujesz są pewnie spowodowane tym że myślisz że tak już będzie cały czas. Takie coś można porównać do odczucia po wygrania szóstki w totolotka. Wiadomo, że w takiej sytuacji czuje się euforie, ale nie ma co oczekiwać, że tak będzie zawsze.
Dopoki myślisz, że będziesz mógł "na sile" być zawsze idealny i nie popełniać błędów, to nie ruszysz się z miejsca.

niejawna 

Wysłany: 24 Marzec 2012, 21:22   

Poradnie często mają podpisaną umowę z NFZ - poszukaj na internecie lub poczytaj na jakichś forach o depresji - niestety nie jestem z Warszawy i nie umiem Ci doradzić czegoś konkretnego. Często przy szpitalach poradnie są darmowe.

Jeśli chciałbyś mieć wizytę szybko, nawet z dnia na dzień to tylko prywatnie.

Julek napisał/a:
A takie krótkie okresy kiedy się świetnie czujesz są pewnie spowodowane tym że myślisz że tak już będzie cały czas. Takie coś można porównać do odczucia po wygrania szóstki w totolotka. Wiadomo, że w takiej sytuacji czuje się euforie, ale nie ma co oczekiwać, że tak będzie zawsze.

Popieram - nie ma co się oszukiwać bo spadki nastroju i tak powrócą.

ShySe 

Wysłany: 24 Marzec 2012, 22:17   

Ja przed kilku laty leczyłem się w tej placówce i mogę polecić. Mają umowę z NFZ, wszystkie usługi są nieodpłatne.

ShySe

Yoshiharu12 

Wysłany: 24 Marzec 2012, 23:32   

ShySe a możesz powiedzieć na jakiej ulicy znajduje się ta placówka oraz w jaki sposób mogę się tam zapisać na wizyty, czy muszę pójść tam osobiście jak to jest?
W jakim stopniu pomogła ci terapia w tej placówce?

ShySe 

Wysłany: 25 Marzec 2012, 03:01   

Yoshiharu12 napisał/a:
ShySe a możesz powiedzieć na jakiej ulicy znajduje się ta placówka

Niestety nie. Budynek, w którym się znajdowała, gdy tam chodziłem, już nie istnieje.

Yoshiharu12 napisał/a:
w jaki sposób mogę się tam zapisać na wizyty, czy muszę pójść tam osobiście jak to jest?

Ja byłem osobiście, ale myślę, że wystarczy umówić się telefonicznie.

Yoshiharu12 napisał/a:
W jakim stopniu pomogła ci terapia w tej placówce?

Jakieś 30 pkt w skali Liebowitza w ciągu dwóch lat (tzn. terapia trwała trzy miesiące, efekty przychodzą stopniowo z czasem).

ShySe

Batkocz 
Admin

Wysłany: 25 Marzec 2012, 16:21   

Yoshiharu12 napisał/a:
ShySe a możesz powiedzieć na jakiej ulicy znajduje się ta placówka
Centrum Psychoterapii:
Poradnia Leczenia Nerwic
00-744 Warszawa, ul. Dolna 42
tel. 022 841 26 13

Jest to na tej stronie do której linkował ShySe, ale trzeba poszukać.

Yoshiharu12 

Wysłany: 25 Marzec 2012, 16:34   

Dziękuję za odpowiedź Batkocz, przejadę się tam.

[ Dodano: 25 Marzec 2012, 17:41 ]
I jeszcze jedna sprawa. Wyczytałem na tej stronie, że żeby zapisać się na terapię oprócz dowodu osobistego i ubezpieczenia musze mieć skierowanie do psychologa. W takim razie wystarczy, że pójdę do lekarza rodzinnego i powiem mu, że mam depresje itd. a on wystawi mi takie skierowanie? Jak to jest?

ShySe 

Wysłany: 25 Marzec 2012, 17:12   

Yoshiharu12 napisał/a:
I jeszcze jedna sprawa. Wyczytałem na tej stronie, że żeby zapisać się na terapię oprócz dowodu osobistego i ubezpieczenia musze mieć skierowanie do psychologa. W takim razie wystarczy, że pójdę do lekarza rodzinnego i powiem mu, że mam depresje itd. a on wystawi mi takie skierowanie? Jak to jest?

Brzmi to cokolwiek podejrzanie, zwłaszcza że nie ma takiej dziedziny medycyny. Ja na pewno nie przynosiłem żadnego skierowania. Myślę, że najlepiej będzie, jak o to dopytasz na miejscu, najwyżej doniesiesz w dniu wizyty.

ShySe

Yoshiharu12 

Wysłany: 25 Marzec 2012, 18:07   

Też się dziwie wyciąłem nawet fragment tekstu:

"ZAPISY osobiście w sekretariacie Centrum Psychoterapii lub telefonicznie
022 841 26 13
Osoba zgłaszająca się musi mieć ze sobą dowód osobisty, dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie zdrowotne oraz skierowanie do psychologa. "

http://www.szpitalnowowie...id=18&Itemid=53

Ale i tak się przejadę i zapytam.

bebek 

Wysłany: 25 Marzec 2012, 20:43   

witam.
ostatnio też zacząłem rozglądać się za pomocą specjalisty, a oto efekty poszukiwań w jednej z poradni zdrowia psychicznego dostałem informacje, że jeszcze dwie podobne placówki przyjmują nowych podopiecznych i tak jest to placówka Centralna wojskowa przychodnia lekarska "CEPELEK" ul. koszykowa 78 z tym, że tu mają wolne terminy dopiero na początek czerwca, a druga to Centralny szpital kliniczny mswia ul. wołoska 137.
a żeby się zapisać to podobno trzeba mieć skierowanie od lekarza(tak przynajmniej mi mówili), a ja tego nie mam i jakoś mam pewne opory aby udać się do niego. http://www.poradnia.dewajtis.pl a tu jeszcze jedna poradnia.

Ps. to mój pierwszy post więc proszę wybaczyć sposób w jaki jest to napisane.

niejawna 

Wysłany: 25 Marzec 2012, 20:57   

Dla mnie dziwne są jakiekolwiek skierowania...

W niektorych poradniach jest tak, że zapisujesz się sam i Cię przekierowują do psychiatry, ktory orzeka problem i stwierdza, że np. potrzebna jest terapia u psychologa. wtedy on ewenualnie wydaje jakiś świstek. Ale pierwsze słyszę, żeby do psychologa brało się skierowanie od lekarza rodzinnego. :-?

Najlepiej zadzwonić i zapytać.
zapytać od kogo to skierowanie - jeśli już jakieś jest potrzebne to może od psychiatry? Przypominam, że do psychiatry nie trzeba skierowania.

Yoshiharu12 

Wysłany: 29 Marzec 2012, 19:07   

Dawno mnie tu nie było ale to z winy braku internetu i przeprowadzki. Ostatnio dowiedziałem się że przy przystanku Metro Politechnika jest jakaś poradnia psychologiczna. Wizyty sa darmowe. Może ktoś wie coś więcej i podałby mi dokładny adres to przejechałbym się tam i zapisał. Byłbym bardzo wdzięczny za szybką informację.

ShySe 

Wysłany: 29 Marzec 2012, 19:34   

A dlaczego nie chcesz na Dolną? Odradzam korzystanie z pierwszej lepszej poradni (która prawdopodobnie nie prowadzi żadnej psychoterapii z prawdziwego zdarzenia) tylko dlatego, że jest przy metrze. Tu chodzi o twoją głowę!

ShySe

Yoshiharu12 

Wysłany: 29 Marzec 2012, 19:59   

Ale polecił mi ją dobry logopeda i że jego znajoma tam pracuje, tylko że nie spytałem się o adres.

Yoshiharu12 

Wysłany: 1 Kwiecień 2012, 14:02   

Z racji tego, że nikt mi nie chce pomóc przejadę się do tego Centrum Psychoterapii:
Poradnia Leczenia Nerwic
00-744 Warszawa, ul. Dolna 42
To w dzielnicy Mokotów tak?

[ Dodano: 1 Kwiecień 2012, 15:11 ]
ShySe jak byłeś kilka lat temu w tym centrum psychoterapi to nie potrzebowałeś żadnego skierowania? Po prostu przyjechałeś do nich i cię przyjeli?
Opowiedz też jak wyglądała terapia i czy ci pomogła.

Yoshiharu12 

Wysłany: 3 Kwiecień 2012, 18:53   

Byłem na Dolnej żeby zapisać się do psychiatry, ale niestety wolne terminy są dopiero na czerwiec. No to pojechałem na Wołoską bo to na szczęście blisko, ale tam wolne terminy też dopiero od czerwca. Zostały mi jeszcze 2 inne gdzie musze się przejechać.
Na Wolskiej dowiedziałem się że mogę jeszcze zobaczyć Poradnie Zdrowia Psychicznego na Chełmskiej 13 i Sobieskiego 112. Może ktoś wie czy są tam wolne miejsca na marzec lub kwiecień?

Paluszek 

Wysłany: 3 Kwiecień 2012, 19:03   

Yoshiharu12 napisał/a:
Na Wolskiej dowiedziałem się że mogę jeszcze zobaczyć Poradnie Zdrowia Psychicznego na Chełmskiej 13 i Sobieskiego 112. Może ktoś wie czy są tam wolne miejsca na marzec lub kwiecień?

Obawiam się, że tylko panie w rejestracji dysponują informacjami o wolnych terminach.

ShySe 

Wysłany: 3 Kwiecień 2012, 19:04   

Sobieskiego 112 to poprzedni adres placówki z Dolnej, obecnie zaorany.

Wątpię, byś gdziekolwiek na NFZ został przyjęty szybciej, takie są realia. Dwa miesiące to nie tak długo, ja ponad trzy czekałem na terapię (chociaż wizyty kwalifikacyjne były szybciej).

ShySe

Królowa 

Wysłany: 3 Kwiecień 2012, 20:14   

Dolna 42 - Tu mmnie zawsze spławiali z tekstem : Nie prowadzimy zapisów
Chełmska 13- Tu tak samo jak wyżej.
Wołoska 137 (MSWiA) - Może spróbuje
Cepelek -dziękuje bardzo ;)

Od 2004 szukam dobrego psychologa i w zasadzie nigdzie się nei idzie dostać, albo dostaje się do beznadziejnych i szybko kończe ten cyrk.

A z grupami to jeszcze większy cyrk, nigdy nie udało mi się dostac na żadna grupe terapeytyczną. Próbowałam we wszystkich dzielnicach , i sie poddałam bo za cholere nie szło. Wszedzie zbywali, odradzali, zniechęcali, wmawiali że nie potrzeba, że to bolesne, że to rozdrapywanie ran, że to nic nie da, że długo trzeba czekac kilka miesięcy pół roku czasami rok itd.

W końcu sie poddałam i chodzę ze wszystki do lekarza psychiatry i lekarza rodzinnego.

Yoshiharu12 

Wysłany: 3 Kwiecień 2012, 20:58   

Nie wiecie czy na Ursynowie jest jakiś psychiatra oczywiście nie płatny tylko w ramach NFZ?

[ Dodano: 3 Kwiecień 2012, 21:59 ]
Jeżeli wszędzie będzie tak że zapisy od czerwca to spróbuje na tej Dolnej bo na Wolskiej to ta kobieta z recepcji jakaś nie miła i dziwna.

Odpowiedz do tematu