Forum.nieśmiałość.net Strona Główna Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  RSS

Poprzedni temat «» Następny temat
medytacja, joga, czakry i takie tam
Autor Wiadomość
ktojestem 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 7 Wrzesień 2013, 20:56   medytacja, joga, czakry i takie tam

Ostatnio (czyt.pół roku temu) szukając alternatywnych metod leczenia depresji, trafiłam dzięki uprzejmości wujka google na stronę czakra7. Na stronie tej było napisane o jakiejś amerykańskiej pani, która borykała się na pewnym etapie swojego życia z bezrobociem, deprechą, myślami o samounicestwieniu i ogólną beznadzieją. Ale jej los nagle się odmienił o 90 czy tam 180 stopni dzięki poznaniu pewnych tajemnych duchowych technik, które już dziś może ci zdradzić za jedyne 69 zeta(cena promocyjna). Wykonalam darmowy test, który ujawnił że wszystkie moje czakry są do kitu i trzeba je uzdrowić zakupując oczywiście ten pakiet zawierający ćwiczenia, medytacje i afirmacje. Jakoże jestem zielona w temacie, zasięgnęłam wiedzy na pewnym ezoforum (nie mylić z eroforum), gdzie postraszono mnie, że jak będę się bawić w coś, o czym nie mam pojęcia, to mogę obudzić niechcący Węża Kundalini (podobno grozi to nawet śmiercią!). Potraktowalam poważnie to ostrzeżenie i już więcej nie myślałam o tym, aż tu nagle, wchodzę sobie na maila (któreś tam fałszywe konto długo nieodwiedzane) a tam skrzynka zbombardowana 187 wiadomościami od portalu czakra7. I czego tam nie ma: samouczki, obrazeczki, afirmacje, medytacje, ebooki, video, normalnie szok! Przysłali mi to wszystko za darmo i obficie, tylko że ja nie wiem czy warto się w to pakować. Coś mi mówi że szkoda czasu i że to ściema dla ubogich, ale chcialam zasięgnąć opinii. Może są tu ludzie którzy mają jakieś doświadczenie z takimi technikami, może nawet im pomogło to w czymś, może medytują. Interesujecie się w ogóle takimi tematami?

marcin222 

Wysłany: 7 Wrzesień 2013, 21:24   

Regularna praktyka medytacji jest jak najbardziej bezpieczna i pomaga się wyciszyć, wsłuchać w swoje ciało, odpocząć itd. Medytacja niczym w założeniu nie różni się od modlitwy. Modlitwa ma dokładnie ten sam cel co medytacja, właściwie można powiedzieć, że modlitwa to taki rodzaj medytacji. Także o to się nie martw.

Jeżeli chodzi o czakry, to to jest już nie praktyka a wiara, ta koncepcja wynika z religii dalekiego wschodu. Czy stymulacja czakr coś daje? Moim zdaniem stymulacja sama w sobie nic nie daje, ale medytacja towarzysząca stymulacji jak najbardziej.

Afirmacje? Jak najbardziej działają. Tylko trzeba to robić regularnie i zawsze skupiać się na tym, co się wymawia (albo np pisze). Afirmowanie jest podobne do skapywania wody na skałę. Powoli ale stanowczo żłobią dziurę, która (co też jest ryzykowne ;) ) nie jest tak łatwo usunąć. No i oczywiście w afirmacjach nie ma zaprzeczeń.

Moim zdaniem warto jest pracować nad swoją płaszczyzną duchową (mam tu na myśli oczywiście podświadomość), bo właśnie to jest najgorsze, że człowiek nie ma łatwego dostępu do tej strefy, a jest to strefa która kieruje całym życiem.

// Aha oczywiście nic nie kupuj, bo w necie jest masa darmowych materiałów ;)
Ostatnio zmieniony przez marcin222 7 Wrzesień 2013, 21:32, w całości zmieniany 3 razy  

Matias 

Wysłany: 7 Wrzesień 2013, 21:25   

Nie warto się w to pakować, tzn. mam na myśli dokładnie to o czym napisałaś, czyli ta strona, te samouczki, wpłacanie kasy itp. Nie żebym negował istnienie takich tematów i uważał to za bzdury, ale nie podoba mi się tego forma, tzn. ta którą tutaj przedstawiasz, czyli zapłać ileś tam, albo nawałnica maili z różnymi rzeczami. To mi bardziej przypomina właśnie naciągnie ludzi, korzystanie z tego, że takie tematy mają teraz wzięcie, i choć na pewno niektóre z nich mogłyby pomóc, to jednak trzeba trafić na odpowiednich ludzi, którzy dają gwarancje, że się na tym znają i mają na ten temat pojęcie. Sam temat - medytacja, joga, uważam za bardzo ciekawy, i według mnie jak najbardziej może pomóc. Jeśli Cię to interesuje, to możesz poczytać książki, poszukać informacji w internecie, zobaczyć czy Ci to podpasuje czy nie, nie trzeba się od razu pakować w takie strony :)

ktojestem 

Wysłany: 8 Wrzesień 2013, 20:55   

Hm z tego wszystkiego to wydają mi się sensowne jedynie afirmacje, choc perspektywa powtarzania 100 razy dziennie do siebie jakieś formułki wydaje się męczliwa, ale spróbuję. Tak z ciekawości. Może zadziała :)
A co do medytacji... no właśnie. Nie bardzo wiem, jak się za to zabrać. Usiąść po turecku, zamknąć oczy i wydawać z siebie jedną głoskę "ommmmmmm"?

Matias 

Wysłany: 9 Wrzesień 2013, 18:18   

Hmm, zależy czego oczekujesz od medytacji? Jak chcesz się zrelaksować, to poszukaj gdzieś na necie informacji. Ciężko powiedzieć co robić, jak robić itd. Każdy jest inny i na każdego co innego podziała. Możesz siedzieć z zamkniętymi oczami i starać się po prostu rozluźnić, możesz siedzieć po turecku, choć w medytacji raczej stosuje się pozycję lotosu lub półlotosu. Wydawanie z siebie "om", to jest jedna metoda, ale równie dobrze możesz po prostu siedzieć i starać się rozluźnić, jeśli głównie na tym Ci zależy, możesz siedzieć i obserwować to co pojawia się w Twojej głowie, ale bez ocen, tylko się na to patrzeć; możesz skupić się na oddechu, śledzić oddech i liczyć do 10 i potem od nowa; niektórzy też robią podczas medytacji wizualizacje. Możesz mieć zamknięte oczy, możesz mieć przymknięte oczy. Jak widzisz jest cała masa opcji. Głównie chyba chodzi o to czego oczekujesz od tego.

ktojestem 

Wysłany: 10 Wrzesień 2013, 22:23   

Dla czystego relaksu i oczyszczenia umysłu. Gdzieś słyszałam też, że medytacja poprawia pamięć i koncentrację. ;)

1gosia 

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 11 Wrzesień 2013, 14:06   

widziałam na jakimś bliżej nieokreślonym kanale badania mózgu mnicha pogrążonego w medytacji i zakonnicy pogrążonej w głębokiej modlitwie, uaktywnione były te same obszary.
depra leczona bez leków hmm... może to jednak była chandra (?)

Matias 

Wysłany: 11 Wrzesień 2013, 17:56   

ktojestem napisał/a:
Dla czystego relaksu i oczyszczenia umysłu. Gdzieś słyszałam też, że medytacja poprawia pamięć i koncentrację. ;)

W takim razie teraz tylko musisz zdecydować jaka metoda najbardziej będzie Ci pasować i można spróbować, zobaczysz czy Ci to coś da czy nie :) , ale na pewno nie warto się szybko zrażać.

1gosia napisał/a:
widziałam na jakimś bliżej nieokreślonym kanale badania mózgu mnicha pogrążonego w medytacji i zakonnicy pogrążonej w głębokiej modlitwie, uaktywnione były te same obszary.
depra leczona bez leków hmm... może to jednak była chandra (?)

Hmm, chyba jest to możliwe, bo jeśli ktoś się modli intensywnie, jego koncentracja jest bardzo duża, to w zasadzie jest to w jakimś senie chyba podobne do medytacji, gdzie też jest koncentracja na wdechach i wydechach, na liczeniu ich, albo jakieś inne sposoby.
A depresja leczona bez leków? Depresja jest problemem, który leży w głowie, tak jak wszystkie problemy psychiczne np. nieśmiałość. To wszystko opiera się na sposobie myślenia, więc jak zajmiesz się głową, to jest szansa na to by coś uległo zmianie, tak więc taki sposób "leczenia" jest jak najbardziej możliwy.

marcin222 

Wysłany: 11 Wrzesień 2013, 18:21   

ktojestem napisał/a:
A co do medytacji... no właśnie. Nie bardzo wiem, jak się za to zabrać. Usiąść po turecku, zamknąć oczy i wydawać z siebie jedną głoskę "ommmmmmm"?

Wiesz co, ja trochę praktykowałem i z moich doświadczeń wynika, że to nie ma zupełnie znaczenia. Oczywiście buddyści powiedzą co innego, ale moim zdaniem tu chodzi tylko o to, aby wprowadzić swój mózg w ten określony stan głębokiego relaksu.

Też pozycja moim zdaniem nie ma znaczenia. Nie ważne czy leżysz czy siedzisz, ale podejrzewam, że buddyści słusznie zauważyli, że medytując na leżąco łatwo jest po prostu zasnąć i wtedy nic z tego nie wychodzi ;)

Ommmmm jest moim zdaniem po to, żeby było nieco łatwiej, bo mmm jest tak charakterystycznie dzwięczne, że przechodzi jakby przez głowę i ciężko jest wtedy o czymś myśleć. Taka pomoc.

Ja do tego celu używam różnych dzwięków np. http://www.youtube.com/watch?v=e3fqE01YYWs, albo mam też soundtrack z dokumentu "Pod podszewką snów" (jest na youtube), trochę mniej mroczny niż ten pierwszy.

Nie ważne jak to robisz, ważne, żeby się po tym lepiej czuć ;)

Hahaczyk 

Wysłany: 15 Styczeń 2014, 13:34   

Jeśli nie masz kasy, to nie kupuj niczego. Ja uczyłam się hathajogi poprzez YT. Kupiłam sobie też kilka książek ( bo lubię czytać) , polecam Osho i książkę o Jodze dr. Koglera. Cwiczenia pomagają mi się zrelaksować. Dla mnie wystarczające są asany, ciekawe są też ćwiczenia oddechowe i jeśli macie problemy ze stresem to warto się z tym zapoznać ;-) .Ostatnio zainteresował mnie trening autogeniczny, podsumowując nie ma w tym nic złego, żadnych złych mocy, w ogóle nie wiem skąd ludzie mają takie pomysły?

heto1830 

Wysłany: 16 Styczeń 2014, 11:55   

Jak sie okaze skuteczne. To sie zaiinteresuje. Najwyzej. Stane si e warzywem,

Crowley 

Wysłany: 17 Styczeń 2014, 23:38   

Cytat:
Wykonalam darmowy test, który ujawnił że wszystkie moje czakry są do kitu

Odpuść sobie tą stronę.. trochę się tym interesuję i wiem że czakr nie bada się testem z internetu bo to daje taki sam efekt jak tester ciążowy online.

Żeby obudzić węża Kundalini trzeba mieć niebywale długie doświadczenie w jodze Kundalini i nie da się tego zrobić przez przypadek (i nie, to nie grozi śmiercią) Także sama joga i synchronizacja czakr na pewno może pomóc jak i dla zdrowia jak i duszy. Afirmacje oczywiście też dobry pomysł ale wymaga samozaparcia i cierpliwości, ponieważ na efekty się długo czeka. Bardziej bezpośrednie metody to np. autohipnoza i programowanie umysłu metodą Silvy, kursy są strasznie drogie i wg. mnie nieopłacalne bo osoba z praktyką ezoteryczną/jogistyczną spokojnie da radę samemu się nauczyć co trzeba. Zostają ostatecznie metody czysto ezoteryczne i okultystyczne które potrafią przynieść zadowalające efekty jednak nie każdy w to wierzy, nie każdy się tym interesuje ale wspomnieć można.

ktojestem 

Wysłany: 3 Luty 2014, 00:02   

Hahaczyk napisał/a:
Ostatnio zainteresował mnie trening autogeniczny, podsumowując nie ma w tym nic złego, żadnych złych mocy, w ogóle nie wiem skąd ludzie mają takie pomysły?

Kościół i moherowe babcie straszą. Wszystko przez te historie o egzorcystach.

Crowley, a co sądzisz o paraliżach sennych? Bo zastanawiam się skąd się to u mnie bierze. Istoty z zaświatów chcą nawiązać ze mną kontakt?

buu 

Wysłany: 3 Luty 2014, 13:14   

Marcin222 bravo!...jedyny minus taki że:trzeba urodzić się w azji)u nas jest:kupiłem,otrzymałem,pożyczyłem... ... , a gdybyśmy chcieli się nauczyć"tego"patrzenia:to tylko jakieś...całe kilka pokoleń.
czy tego chcemy czy nie,jesteśmy naznaczeni zachodnią kulturą i 2000 lat cesarstwa rzymskiego/.

[ Dodano: 3 Luty 2014, 13:22 ]
...1:naucz się nie myśleć,nie myśleć...,to trudne ale do zrobienia.2:miejsce,cisza,spokój...3:oddech,wdech:nos,wydech:usta...4:zbuduj wieżę z czoła i dłoni,na końcu której wizualizujesz punkt(okrąg,koło,trójkąt..)(bez czakr,bez książek,bez...myślenia!nie myśl,nie myśl,nie myśl... .
..to pomaga a czasem...może lekko przestraszyć!:)i nie ma tam żadnych duchów,kosmitów,umarłych... )tylko my,tylko"ja"

Ksenomorf 
Niemyta dusza

Wysłany: 3 Luty 2014, 23:10   

Język jest dobrym punktem zaczepienia przy próbach zerwania z bzidką kulturą Zachodu. Przy odrobienie wprawy nawet użycie łacińskiego alfabetu nie przeszkodzi w pisaniu po chińsku.

CnaV 

Wysłany: 4 Luty 2014, 13:03   

sam od jakiegoś czasu medytuję, słuchając nagrań relaksacyjnych i myślę że to naprawdę fajna sprawa. W sieci jest pełno materiałów o medytacji, więc zainteresowani na pewno znajda coś dla siebie.

ettka 

Wysłany: 25 Październik 2015, 23:04   

Podczas wprowadzania zmian i pracą nad własnym ciałem (czy to psychiką czy organizmem pod względem zdrowotnym) trzeba pracować regularnie, bo tylko wtedy możemy liczyć na dobre efekty. Będzie tak również wtedy kiedy pracujemy z czakrą. Pamiętać trzeba, że tutaj nie wystarczy praca nad jedną ale nad wszystkimi, które trzeba brać pod uwagę. Ja korzystam z pomocy pani Agnieszki, która w temacie czakry http://dotykprzestrzeni.pl/czakry/ jest najlepszą specjalistką.

Ramzes. 

Wysłany: 29 Październik 2015, 18:22   

Ja jestem zdania, że nad depresją trzeba pracować klasycznie: tzn metodą behawioralną, wspomaganą (ale tylko wspomaganą) lekami. Do tego dużo spacerów i znalezienie sobie czegoś co nas nakręca. Dobrze mieć znajomych. Staram się ich mieć zarówno poznanych na forum, którzy rozumieją moje problemy bo sami je mają, jak też z innego grona.
Czakry, medytacje i inne takie rzeczy nie są dla mnie. Cenię wsparcie kościoła katolickiego, modlitwy i spotkania we wspólnotach (np Odnowy w Duchu Świętym), ale wiem, że bez mojej pracy własnej nic nie osiągnę.
Ettka, czy próbowałaś kiedyś klasycznych metod radzenia sobie z depresją? Opowiedz trochę o Twoim problemie...

Machiko 

Wysłany: 26 Kwiecień 2016, 08:58   

Dobrze jest także mieć pasję, coś, co nakręca nas pozytywnie. Spacery, hobby, spotkania z innymi ludźmi. To wszystko dobrze działa na psychikę.

patricia 

Wysłany: 5 Maj 2016, 17:07   

Moim zdaniem jeżeli chodzi o depresję to bardzo ważny jest nie tyle sport co właśnie ruch i własna świadomość. Przede wszystkim trzeba się relaksować i pogodzić ze sobą. Ja np. najpierw rozpoczęłam ćwiczenia, jogę. Bardzo dobrze na mnie działała i działa do tej pory. Później rozpoczęłam medytację i rzeczywiście pozwala to się otworzyć, przede wszystkim na siebie. To pomaga i to bardzo.

Machiko 

Wysłany: 19 Maj 2016, 12:56   

Medytacja nie jest moim sposobem na relaks, ale pomaga mi na bóle głowy - tzn. jak myślę o czymś przyjemnym i lekko masuję skronie, ból przechodzi.

Wojtek Czakra 

Wysłany: 12 Czerwiec 2017, 13:03   

Moim skromnym zdaniem absolutnie lepiej/bezpieczniej nie pchać się w ten stos rysunków/afirmacji itd... Mnie osobiście tematyka duchowości/wrażliwości/emocjonalności/czakr/czakramów jest bardzo bliska, strony o której Ty piszesz nie znam i nie będę jej krytykował, natomiast jeśli masz ochotę w sposób BEZPIECZNY zainteresować się tematyką czakr, to mogę z czystym sercem polecić Ci zrobienie sobie testu z tej strony: http://testczakr.pl/ To jest stosunkowo młody projekt, wymyślony przez osoby którym duchowość jest bliska, sympatycznie opracowane pytania testu i grafiki ilustrujące, kapitalne szczegółowo opisane/wyjaśnione wyniki... I co BARDZO WAŻNE - twórcy tego testu NIE BĘDĄ niczym spamować Twojej skrzynki, straszyć nie daj boże czy co tam jeszcze... nic z tych rzeczy! Polecam z całego serca ten test wszystkim Wrażliwcom, pozdrawiam serdecznie :)

ketamina 

Wysłany: 12 Czerwiec 2017, 21:43   

Zrobiłam ten test. Mam nadaktywną czakrę seksualną, o jacie :D

Wojtek Czakra 

Wysłany: 13 Czerwiec 2017, 08:31   

Mi wyszła w tym teście nadaktywna czakra korony - to dopiero jazda :) Wyniki pozwalają się udostępniać, mój wygląda tak: http://testczakr.pl/ti/tq347lrj

Neptun 

Wysłany: 13 Czerwiec 2017, 08:56   

Ja zrobiłem sobie też test i wyszło mi to...http://testczakr.pl/ti/ghq0ncgh
Nie mam żadnej nadaktywnej czakry :/

Odpowiedz do tematu