Forum.nieśmiałość.net Strona Główna Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  RSS

Poprzedni temat «» Następny temat
Miesiąc bez cukru - wyzwanie
Autor Wiadomość
smutno 

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 16 Listopad 2015, 15:47   Miesiąc bez cukru - wyzwanie

Biorąc pod uwagę liczne doniesienia dotyczące uzależnienia, a także negatywnego wpływu spożycia białego cukru na stan fizyczny i psychiczny organizmu, oraz zwiększonego udziału tego składnika w diecie, co skutkuje przyrostem masy ciała, czy byłby ktoś chętny (jeszcze przed Świętami!!!) wziąć udział w miesięcznym wyzwaniu polegającym na wyeliminowaniu z diety cukru białego, jak i znacznemu ograniczeniu produktów, które ten składnik zawierają?

Jaki jest cel?
- Poprawienie jakości życia + sprawdzenie na własnej skórze czy wyeliminowanie białego cukru ma wpływ na stan psychiczny, samopoczucie, wzrost energii do życia, itp.;
- Poprawienie jakości zdrowia;
- Wzięcie udziału w pozytywnej inicjatywie, wspieranie zdrowego stylu życia, dla siebie;
- Budowanie zdrowych nawyków żywieniowych;
- Wsparcie w walce z uzależnieniem (jeśli u kogoś występuje), a także w utracie kilogramów (jeśli ktoś ma problem z nadmierną masą ciała);

Co podlegałoby eliminacji?
- Cukier biały (koniec ze słodzeniem herbaty/kawy);
- Dżemy z dodatkiem cukru;
- Pseudo soki słodzone, napoje, oranżady, wody, syropy;
- Pseudo owocowy nabiał (jogurty, serki, kefiry);
- Pieczywo cukiernicze (drożdżówki, rogale, ciasta, ciastka);
- Piwo smakowe, wino słodkie, nalewki, drinki;
- Czekolady, batony, cukierki, itp.;
- Smakowe płatki śniadaniowe;
(Może jeszcze sobie o czymś przypomnę)

Co byłoby dozwolone?
- Kakao naturalne;
- Owoce: 2 owoce/dzień;
- Soki owocowe 100%: zamiast owoców, umownie 0,5 szklanki = 1 owoc;
- Konfitury, powidła 100%;
- Miód: 1 łyżeczka/dzień;
- Piwo, ze względu na słód: 2/miesiąc;
CZYTAĆ ETYKIETY!

Zanim:
- Dobrze byłoby, aby osoby chętne, w miarę możliwości, stanęły na wadze, jestem ciekawa, czy zarejestrują jakiś ubytek po miesiącu stosowania bezcukrowej diety.
- Każdy kto będzie chciał spróbować, jest zobowiązany, codziennie zdawać relację z powodzenia, lub nie powodzenia – dodatkowa motywacja. Może stosować oznaczenia "+" - dzień bez cukru, "-" – dzień z cukrem. Wzięcie udziału jest dobrowolne i każdy będzie to robił dla siebie, dlatego nie będą stosowane żadne kary, ujemne punkty, itp.
- Temat będzie miał charakter luźny, będzie można dzielić się swoimi trudnościami, przemyśleniami, dyskutować.
W razie jakichkolwiek pytań, mogę służyć pomocą.

bindi 
nudziara

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 16 Listopad 2015, 16:55   

Jestem już po podobnym wyzwaniu, w miesiąc bez cukru schudłam 3 kg.
Chętnie podejmę je kolejny raz, okazja bardzo stosowna mianowicie zbliża się 4 tygodniowy okres adwentu a na święta nie wyobrażam sobie zrezygnować z tradycyjnych potraw bogatych w białą śmierć.

terefere 
Andrzej

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 16 Listopad 2015, 17:17   Re: Miesiąc bez cukru - wyzwanie

1. Czy cukier zawarty w miodzie (ponad 80%) jest zdrowszy niż ten biały w kryształkach do słodzenia herbaty?
2. Czy w konfiturach i powidłach są ogromne ilości fruktozy?

jero 

Wysłany: 16 Listopad 2015, 18:01   

Ciekawy holenderski eksperyment z całkowitym odstawieniem węglowodanów prostych i alkoholu na miesiąc:
https://www.youtube.com/watch?v=wyeor3z9EdQ
W moim przypadku niestety ciężko byłoby z nagłym odstawieniem tego drugiego produktu mojej diety ;p, ale jeśli miałbym zacząć, to raczej stopniowo redukując węglowodany, by uniknąć syndromu odstawienia i pogorszenia nastroju, który i tak jest już mizerny. Może spróbuję zmienić dietę, ale po nowym roku, na fali noworocznych postanowień :P .

korneliusz 

Wysłany: 16 Listopad 2015, 18:34   

Fajna sprawa, chętnie podjąłbym się takiego wyzwania, ale dopiero po urlopie, na którym nie zamierzam się oszczędzać :) Od ponad roku cukier ograniczam sobie do niezbędnego do życia minimum. Z powyższej listy do eliminacji zostały mi w zasadzie tylko ciasta i czekolady, które spożywam w takich ilościach i odstępach czasowych, że raczej mają niewielki wpływ na moją "dietę". Szczerze mówiąc, nie zauważyłem większych zmian. Waga bez zmian, energia jakby trochę w dół, chociaż na jedno i drugie mogło mieć wpływ wiele innych czynników.

Ciekaw jestem, jakby wyglądało całkowite odstawienie cukru.

alkohol to zło 
Kamil

Wysłany: 16 Listopad 2015, 21:53   

smutno napisał/a:
- Owoce: 2 owoce/dzień;

A ja tak lubię marchewki...

Caroline 

Wysłany: 16 Listopad 2015, 22:33   

Wyzwanie jest całkiem fajne ;) nie wystarczy jednak odstawić tylko cukru czy słodyczy - cukier np. w postaci syropu glukozowo-fruktozowego jest w wielu, wielu produktach, nawet tych, które niewiele mają wspólnego ze słodkim. No i dodatkowo trzeba uważać na produkty pozornie zdrowe, np. w jogurty (oczywiscie nie tym "naturalnym", chociaz kto wie) często zawierają cukier. Tak samo z pieczywem trzeba uważać. Dietetycy już od dawna całe zło zwalają na białe pieczywo :D
Co do miodu - jest on dobrym zamiennikiem cukru, ale musi być dobrej jakości i ze sprawdzonego źródła. Innym zamiennikiem może być np. ksylitol (tu też trzeba sprawdzać pochodzenie), który dodatkowo nie ma działania próchnicotwórczego, stewia. Niestety, produkty te są dość drogie. Z tymi powidłami to też mam wątpliwości, bo te "kupne" w zasadzie od dżemów różnią się jedynie nazwą, chyba, że takie domowe, robione samemu ;)
Ja od dłuższego czasu staram się odżywiać bardziej zdrowo, tak samo ograniczam się z cukrem, słodyczami (których kiedyś jadłam mnóstwo)- teraz jem je naprawdę rzadko. Nie wiem czy to jakiś wielki wplyw mialo na moje zdrowie, zawsze byłam i jestem zdrowa ;) Ale na pewno dobrze to robi organizmowi i zachęcam was chociaż do zastanowienia się nad swoją dietą ;)

Batkocz 
Admin

Wysłany: 16 Listopad 2015, 22:45   

alkohol to zło napisał/a:
A ja tak lubię marchewki...
Marchewka to warzywo. :P

Kawy i herbaty nie słodzę od wielu lat, soków i napojów słodzonych, też praktycznie nie piję, ale z pozostałymi rzeczami będzie trudno, bo co prawda umiem się powstrzymać od kupowania ich, tylko co z tego skoro w domu i tak są, bo ktoś inny z domowników kupi, a jak już widzę otwarte opakowanie to ciężko się powstrzymać.

zielony7 

Wysłany: 17 Listopad 2015, 00:40   

Hmm, to mogłoby być ciekawe doświadczenie.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Cytat:
Piwo, ze względu na słód: 2/miesiąc;

Jednak odpadam :564:

Bocianapięty 

Wysłany: 17 Listopad 2015, 12:20   

Właśnie te piwo :D za bardzo je lubię, chociaż więcej wytrzymałem niż 2 miesiące bez piwa :D teraz tak raz na tydzień średnio wypiję piwka :)

ShySe 

Wysłany: 17 Listopad 2015, 21:50   

Zagadka: Co powinno znaleźć się w pustym miejscu w poniższym zdaniu?

Cytat:
Ludzie tyją i chorują, bo jedzą za dużo ______.

a) „tłuszczów zwierzęcych” (wersja bardzo popularna kilkanaście lat temu)
b) „cukru” (wersja bardzo popularna obecnie)
c) nic (wersja niepopularna i niemarketingowa).

Miroslaw_Hermaszewski 

Wysłany: 17 Listopad 2015, 22:35   

ShySe napisał/a:
Zagadka: Co powinno znaleźć się w pustym miejscu w poniższym zdaniu?

Cytat:
Ludzie tyją i chorują, bo jedzą za dużo ______.

a) „tłuszczów zwierzęcych” (wersja bardzo popularna kilkanaście lat temu)
b) „cukru” (wersja bardzo popularna obecnie)
c) nic (wersja niepopularna i niemarketingowa).

d) serow plesniowych
e) produktow z alkoholem (wersja popularna wsrod niektorych moderatorow)

korneliusz 

Wysłany: 17 Listopad 2015, 22:41   Re: Miesiąc bez cukru - wyzwanie

Wydaje mi się, że ten wątek jest o

smutno napisał/a:
miesięcznym wyzwaniu polegającym na wyeliminowaniu z diety cukru białego, jak i znacznemu ograniczeniu produktów, które ten składnik zawierają

Natomiast "zdrowe odżywianie się" to temat rzeka. Ile ludzi, tyle teorii.

Caroline 

Wysłany: 17 Listopad 2015, 22:44   

Ludzie tyją i chorują, bo jedzą za dużo. Koniec kropka ;)

Marti 
AK śpiący smok

Wysłany: 17 Listopad 2015, 22:58   

Caroline napisał/a:
Ludzie tyją i chorują, bo jedzą za dużo. Koniec kropka ;)

Dokładnie.

trucki 

Wysłany: 17 Listopad 2015, 23:01   

Właśnie, że nie ;) niektórzy mają takie geny że mogą jeść do woli i nie tyją, a niektórzy muszą pilnować każdej kromki, bo jak tylko odpuszczą dyscyplinę, od razu widać efekty. Dużo różnych czynników wpływa na skłonność do tycia.

Przez lata powstało już tyle naukowych teorii dotyczących tego, co jest zdrowe, a co nie, że najlepiej byłoby nic nie jeść, bo wszystko szkodzi. Ale co do cukru zgodzę się, że ograniczenie go ma pozytywny wpływ na wagę - sprawdziłem na sobie.

Caroline 

Wysłany: 17 Listopad 2015, 23:05   

Niby tak, ale to, że ktoś jest szczupły, nie oznacza wcale, że jest całkiem zdrowy (bo może np. mieć cholesterol nie w normie). Także to nie do końca tak, że niektórzy mogą "jeść, co chcą" i nic im nie jest.

trucki 

Wysłany: 17 Listopad 2015, 23:21   

Oczywiście, nigdy nie jest tak, że można jeść wszystko w dowolnych ilościach bez konsekwencji. Chodzi mi tylko o to, że te konsekwencje mogą być różne w zależności od człowieka i jego uwarunkowań genetycznych.

Ale wracając do tematu, ciekawe czy ktoś podejmie się tego wyzwania, bardzo chętnie poznałbym opinię takiej osoby. Ja się na pewno nie podejmę (choć myślałem o czymś podobnym jeszcze zanim pojawił się ten post na forum), ale najpierw musiałbym wyprowadzić się na swoje, bo teraz w domu słodycze są wszędzie i za bardzo kuszą :P

smutno 

Wysłany: 18 Listopad 2015, 16:41   

terefere napisał/a:
Czy cukier zawarty w miodzie (ponad 80%) jest zdrowszy niż ten biały w kryształkach do słodzenia herbaty?

Nie, ale w przeciwieństwie do niego, nie jest pustą kalorią.

terefere napisał/a:
Czy w konfiturach i powidłach są ogromne ilości fruktozy?

Nie wiem co widzisz pod pojęciem "ogromne", ale tak, te produkty ze względu na fruktozę, powinno się ograniczać, swoją drogą nie wpisałam tych ograniczeń. :roll:

jero napisał/a:
Może spróbuję zmienić dietę, ale po nowym roku, na fali noworocznych postanowień :P .

Skoro tak, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie zmieni się nic. Teraz masz szansę nad sobą popracować, spróbować i liczyć na wsparcie. Obniżony nastój może się pojawić, ale to stan przejściowy raczej. Mógłbyś włączyć aktywność fizyczną i odbicie od dna niemal gwarantowane, jeśli nie, to zwrot honoru.

zielony7 napisał/a:
Jednak odpadam :564:

To się goń.

trucki napisał/a:
ale najpierw musiałbym wyprowadzić się na swoje, bo teraz w domu słodycze są wszędzie i za bardzo kuszą :P

Bla bla bla, każda wymówka jest dobra, słabeuszu.

Zaczynamy 23.11.2015 (poniedziałek), kończymy dzień przed wigilią - 23.12.2015.

[ Dodano: 18 Listopad 2015, 16:49 ]
smutno napisał/a:
- Konfitury, powidła 100%;

- 1 łyżeczka/dobę, lub jako zamiennik owocu: 1 łyżka = 1 owoc.

[ Dodano: 18 Listopad 2015, 18:12 ]
Cytat:
Nie, ale w przeciwieństwie do niego, nie jest pustą kalorią. 

Tzn. Miód nie jest pustą kalorią, cukier jest.

ShySe 

Wysłany: 18 Listopad 2015, 19:03   

korneliusz napisał/a:
Wydaje mi się, że ten wątek jest o
smutno napisał/a:
miesięcznym wyzwaniu polegającym na wyeliminowaniu z diety cukru białego, jak i znacznemu ograniczeniu produktów, które ten składnik zawierają

Natomiast "zdrowe odżywianie się" to temat rzeka. Ile ludzi, tyle teorii.

To już zależy od jego autorki, czy dopuszcza uwagi na temat samego przedsięwzięcia, czy życzy sobie wyłącznie deklaracji i raportów z uczestnictwa. Jakby co, wytniemy to do osobnego wątku.

Miroslaw_Hermaszewski napisał/a:
d) serow plesniowych
e) produktow z alkoholem (wersja popularna wsrod niektorych moderatorow)

f) golonki (wersja popularna wśród niektórych kosmonautów).

A swoją drogą, alkohol jest szkodliwy, i to na wiele różnych sposobów, co widać nawet w tym wątku — głównym problemem okazuje się odstawienie piwa.

ShySe

jero 

Wysłany: 22 Listopad 2015, 20:53   

Ktoś od jutra zaczyna wyzwanie?
Cytat:
jero napisał/a:
Może spróbuję zmienić dietę, ale po nowym roku, na fali noworocznych postanowień :P
smutno napisał/a:
Skoro tak, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie zmieni się nic. Teraz masz szansę nad sobą popracować, spróbować i liczyć na wsparcie. Obniżony nastój może się pojawić, ale to stan przejściowy raczej. Mógłbyś włączyć aktywność fizyczną i odbicie od dna niemal gwarantowane, jeśli nie, to zwrot honoru.
Nie do końca jest tak, że nie pracuję nad sobą, staram się ćwiczyć pare razy w tygodniu, ogólnie aktywność fizyczna jest dla mnie bardzo istotna. Niestety za tą zdrowszą częścią mojego życia nie podąża dieta, bogata w ogromne źródła cukrów prostych i tłuszczu, skutek jest taki, że waga stoi w miejscu, a powinienem pozbyć się 5-7 kg. Na początku ograniczę do minimum źródło cukrów prostych i "śmieciowego jedzenia", raczej nie potrafiłbym ograniczyć się tylko do dozwolonych produktów, ale sama idea zmiany nawyków żywieniowych w moim przypadku to sukces. Jeśli się nie powiedzie, poinformuję. Z początkiem nowego roku zamierzam bardziej restrykcyjnie przestrzegać zdrowej i zbilansowanej diety.

smutno 

Wysłany: 22 Listopad 2015, 22:49   

Cytat:

Oczywiście.

Możesz spróbować robić coś na własnych zasadach np. wyeliminować śmieciowe żarcie i produkty, które kryją się pod nazwą "słodycze", i również informować o sukcesach w tym wątku. Chodzi o to, żeby cokolwiek robić, bo od stania w miejscu nic się nie zmienia, a skoro piszesz, że to dla Ciebie trudne, to jeśli Ci się uda, osiągniesz wielki sukces.

Pozdrawiam wesoło
smutno

sss777 

Wysłany: 22 Listopad 2015, 23:15   

Podejmuję wyzwanie!
77 kilo żywego chłopa :D
Bindi bo nam znikniesz :(

Iron 

Wysłany: 22 Listopad 2015, 23:17   

jero napisał/a:

Ja zacząłem wyzwanie 18.11 i zamierzam wytrwać w postanowieniu,nie powiem ,temat smutno zainspirował mnie do tego .
Na razie idzie spoko ;) choć nie powiem parę pokus już było jednak daję radę :)

smutno 

Wysłany: 22 Listopad 2015, 23:27   

Cytat:
Podejmuję wyzwanie! 

Super!

Cytat:
Ja zacząłem wyzwanie 18.11 i zamierzam wytrwać w postanowieniu

Podobno pierwsze dni są najgorsze, nie licząc kryzysów, chwil zwątpienia, które pojawiają się raz na jakiś czas. Teraz będziesz miał jeszcze większą motywację. Cieszę się, serio.

Życzę powodzenia.

Odpowiedz do tematu