Forum.nieśmiałość.net Strona Główna Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  RSS

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak pokonać lęk przed krytyką, oceną i zmienić zachowanie?
Autor Wiadomość
krecik333 

Wysłany: 19 Marzec 2017, 17:14   Jak pokonać lęk przed krytyką, oceną i zmienić zachowanie?

Witam!

Jestem studentem drugiego roku. Jak pokonać lęk przed krytyką, tym, że ktoś o nas sobie coś pomyśli tak, że my byśmy nie chcieli tacy być w oczach innych? (to znaczy, nie chciałbym, żeby ktoś o mnie pomyślał słaby, niezaradny, mało pewny siebie). Boję się umówić z kimś na weekend na jakieś spotkanie? Boję się, tego uczucia niezręczności gdy będę z tą osobą się spotykał i że ona sobie może pomyśleć, że jestem mało pewny siebie. W ogóle jakie macie pomysły na spotkanie studenckie? Ogólnie, na studiach i w kontaktach sobie radzę, ale gorzej w inicjowaniu spotkać i brania odpowiedzialności za życie. Konkretnie jak się spotkać na weekend z kimś i nie odczuwać samotności?

Gregory 

Wysłany: 20 Marzec 2017, 04:32   

Ogólna zasada: przyciągasz to, czego się boisz.
Dale Cooper: Harry, I’m going to let you in on a little secret. Every day, once a day, give yourself a present. Don’t plan it, don’t wait for it, just let it happen.

LadyJ 

Wysłany: 20 Marzec 2017, 09:42   

To jest zbyt ogólna wypowiedź, Grzegorzu. ;d
Myślę, jakby kolesiowi na to odpisać...

Gregory 

Wysłany: 20 Marzec 2017, 10:24   

Ale to jest prawda, droga LadyJ:P
Dale Cooper: Harry, I’m going to let you in on a little secret. Every day, once a day, give yourself a present. Don’t plan it, don’t wait for it, just let it happen.

LadyJ 

Wysłany: 20 Marzec 2017, 10:49   

Mi się to kojarzy z samospełniającym się proroctwem.
Czyli w sumie wychodzi na to samo.

Michman 

Wysłany: 20 Marzec 2017, 20:04   

Ja bym poradził przede wszystkim postarać się nie myśleć o tym co myśli rozmówca, tylko skupić się na tym co mówi.
(Wiem, że łatwo się doradza, a trudniej to zrealizować.)

Caroline 

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 20 Marzec 2017, 21:57   

Ciężko jest osiągnąć to, o czym piszesz, bo zawsze siedzi w naszej głowie głos cichutko mówiący "a co oni sobie o mnie pomyślą?". Moim zdaniem trzeba po prostu nad sobą pracować. Robić swoje bez względu na innych. Powtarzać sobie, że ciebie to nie obchodzi. Po sobie wiem, że z wiekiem jest coraz lepiej, coraz mniej się człowiek przejmuje co myślą inni, bo naprawdę szkoda na to czasu i energii ;) Dobrze jest też świadomie pakować się w sytuacje, gdzie właśnie jesteś narażony na krytykę - za pierwszym razem będzie tragicznie, ale z każdym kolejnym coraz lepiej.
A co do spotkań - akurat jesteś w świetnej sytuacji, bo czas studiów aż się prosi o nawiązywanie znajomości i integracji ;) napisz na grupie studenckiej coś w stylu "może jakieś piwko po zdanym kolokwium?" "może impreza integracyjna na początek wiosny?". Albo sam zrób domówkę i zaproś ludzi z grupy. Jestem pewna, że znajdzie się mnóstwo chętnych osób.

Ramzes. 

Wysłany: 20 Marzec 2017, 22:11   

Na studiach dobrym pomysłem jest umówić się z kimś, by pouczyć się wspólnie na najbliższy egzamin. Ja przynajmniej tak robiłem. Luźna rozmowa między zajęciami, a potem propozycja. Kiedy masz wspólny cel z drugą osobą wtedy jest łatwiej. Dodatkowo Ty jako gospodarz spotkania możesz wyjść z inicjatywą: herbata w trakcie nauki, po spotkaniu piwko by się odprężyć.
Pierwsze spotkanie może być dla Ciebie trochę krępujące, ale później samo pójdzie.

Sound of Sunday 

Wysłany: 20 Marzec 2017, 22:23   

Trochę za mało informacji, ale mi to wygląda na osobowość unikającą.

krecik333 

Wysłany: 22 Marzec 2017, 15:31   

Czyli mam rację mówiąc, że pewności siebie można się nauczyć przez kontakty z ludźmi i można zlikwidować to uczucie niezręczności?

Ramzes. 

Wysłany: 22 Marzec 2017, 16:30   

Pewnie w 100% nigdy tego nie zlikwidujesz. Możesz jednak nauczyć się to kontrolować. Doświadczenia, i wyciąganie z nich wniosków na pewno w tym pomogą. Otwarcie się na innych, ciekawość drugiego człowieka na pewno ułatwi nawiązywanie i budowanie relacji.

Caroline 

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 22 Marzec 2017, 19:19   

krecik333 napisał/a:
Czyli mam rację mówiąc, że pewności siebie można się nauczyć przez kontakty z ludźmi i można zlikwidować to uczucie niezręczności?

Moim zdaniem tak. Ale trzeba chcieć, samemu zagadywać, wychodzić z inicjatywą.

kamp 

Wysłany: 5 Kwiecień 2017, 18:49   

Pytasz czy da się nauczyć pewności siebie poprzez kontakty z ludźmi. Da się to zrobić, ale trzeba do tego podejść świadomie, bo samo zagadywanie do ludzi może nie zlikwidować uczucia niezręczności/braku pewności siebie. Może warto się na początku zastanowić, dlaczego tak się czujesz? Czy chodzi o to, że nie bedziesz wiedział, jak się zachować, gdy już dojdzie do spotkania w restauracji/kawiarni? Poczytaj sobie trochę na temat zasad savoir vivre w takich miejscach - będziesz miał pewność, że zachowujesz się właściwe, a przy okazji ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. A może chodzi o to, że boisz się, że nie będziesz wiedział co powiedzieć? Przypomnij sobie kilka zabawnych/ciekawych sytuacji, które ci się ostatnio przytrafiły. Naucz się je opowiadać (podkoloryzuj je nawet, jeśli chcesz, ale z umiarem ;) czytaj jakiś tygodnik, orientuj się sytauacji w kraju i na świecie. Poczytaj np. trochę na temat migracji uchodźców, breksicie, są to często poruszane tematy. A może w twoim przypadku chodzi o to, że nie jesteś pewny swojego wyglądu? Czasami wizyta u fryzjera już pomaga, zadbaj też o ubiór. Mając na sobie to, co lubisz, i wiedząc, że masz fryzurę, którą lubisz od razu będziesz się czuł pewniej, bo ludzie zwracają na takie sprawy uwagę.
Jeżeli jednak przyczyny mają inne źródło, to szkoda, bo się rozpisałem :D ale napisz, skąd się to u ciebie bierze.
Pewność siebie w pewnych sytuacjach to czasami po prostu wiedza, jak należy coś zrobić ;)

Odpowiedz do tematu