Forum.nieśmiałość.net Strona Główna Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  RSS

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak ośmielić dziecko? Nieśmiały maluch - czy to przejdzie?
Autor Wiadomość
olka29 

Wysłany: 30 Sierpień 2019, 13:58   Jak ośmielić dziecko? Nieśmiały maluch - czy to przejdzie?

Moja chrześnica niedługo skończy trzy lata. Często zabieram ją na plac zabaw, czy też do klubów malucha. Niepokoi mnie jednak to, że jest skrajnie nieśmiała. Nie podchodzi do dzieci, nie odzywa się do nich :-?

Bawi się z nimi tylko wtedy, gdy to one zainicjują kontakt. Nie odezwie się, gdy coś jej nie pasuje. Mogą jej zabrać zabawkę z ręki, a ona nie reaguje. W domu jest zupełnie inaczej, więc wiem, że ma temperament. Nieśmiałość przechodzi z wiekiem? Obawiam się, że w przedszkolu stanie się kozłem ofiarnym. Czy są jakieś sposoby? Póki co czytam poradniki, wdrażam w życie, ale informacji jest tak dużo, że człowiek łatwo się gubi - co tak naprawdę jest skuteczne?

ktojestem 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 30 Sierpień 2019, 17:13   

nie przejdzie

nieśmialość to taka cecha czlowieka, zawsze będzie schodzic innym z drogi ze spuszczoną głową i nie walczyć o swoje, będzie skromna i pokorna i uległa. Będzie słuchać sie wszystkich i myśleć, że inni są mądrzejsi. W przedszkolu nie zawalczy o ulubioną zabawkę, podda się od razu.

tylko leki SSRI moga coś zmienić,ale mają efekty uboczne!

szinuja1 

Wysłany: 31 Sierpień 2019, 00:11   

Ja jestem troche innego zdania. Wlasnie w tak mlodym wieku jeszcze mozna wszystko zmienic i zwlaczyc niesmialosc calkowicie. A co moze pomoc? To co mi przychodzi do glowy to tak. Po pierwsze trzeba to dziecko dowartosciowac czyli np. nie wyreczac calkowicie, jesli cos moze sama zrobic i jej sie uda to chwalic, w ogole duzo chwalic jak tylko zauwazysz ze jest do tego okazja. Nie karac, a tlumaczyc jesli zrobi cos co nie powinna, a w kazdym razie robic to w taki sposob zeby wiedziala ze nie podoba ci sie to co zrobila ale i tak ja kochasz. W ogle u niesmialych dzieci nie przesadzalabym z karaniem , a za to stosowalabym w znacznie zwiekszonej dawce jakies przytulania i wszystkie pozytywne bodzce. No i prawdopodobnie jej rodzicie stosuja jakies bledy wychowawcze, moze wlasnie nie poswiecaja jej zbyt duzo uwagi, no ale na to juz nie masz wplywu. Za to mozesz rekompensowac to co oni jej nie daja albo robia nie tak jak trzeba. A w klubach malucha staraj sie jakos zainicjowac kontakty ale nie zostawiaj jej samej, najpierw badz w poblizu a po jakims czasie dopiero zostaw ja sama z dzieciakami.. co tam jeszcze, jakbys byla swiadkiem ze ktos wyrwal jej zabawke to sama interweniuj, nie robiac awanture ale w jakis spokojny sposob wytlumacz temu dziecku ze tak sie nie robi i zeby jej oddal zabawke czy co tam jej zabral, dziecko uczy sie przez obserwacje i to osob waznych. A najlepiej to zasiegnij jakichs profesjonalnych rad jakiegos psychologa rozwojowego /dzieciecego jesli masz taka szanse.

Bocianapięty 

Wysłany: 31 Sierpień 2019, 10:11   

Jeden taki mój bardzo dobry znajomy, był bardzo nieśmiały a po latach się tak wyrobił, taką miał gadane, że panienkę za panienką wyrywał.

Odpowiedz do tematu