Forum.nieśmiałość.net Strona Główna Forum.nieśmiałość.net
Dobra strona wszystkich, którzy odczuwają nieśmiałość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  RSS

Poprzedni temat «» Następny temat
Psycholog/Psychiatra - Kraków
Autor Wiadomość
adasko 

Wysłany: 26 Luty 2015, 11:29   Psycholog/Psychiatra - Kraków

Cześć.
Chciałbym pójść do psychologa lub psychiatry. Właściwie to nie wiem do którego powinienem się zgłosić? Niech to będzie w Krakowie bo tam mam najbliżej.
Czy ktoś może poradzić co powinienem zrobić? Musze mieć jakieś skierowanie od lekarza POZ? Nie ukrywam że wolałbym jednak bez skierowania. W takich małych społecznościach wszyscy się znają a nie chce żeby ktoś wiedział o moich problemach. Wystarczy mi że już teraz czuję się niedobrze.
Nie wiem jak wygląda sprawa z wizytami na NFZ a podejrzewam że jest "tak ja ze wszystkim". Bo jeśli mam chodzić na wizytę co parę miesięcy to jakoś nie bardzo mnie to motywuje. Ile może być potrzebnych takich spotkań? Chyba że bym chodził prywatnie ale też nie jestem pewien czy będzie mnie na to stać.
Z góry dziękuje jeśli ktoś się zainteresuje i coś doradzi. Może jakieś miejsce w Krakowie o dobrej opinii?
Pozdrawiam.

@edit
Znalazłem coś takiego:
http://www.provita.org.pl/
Pisze że kontrakt z NFZ.

Matias 

Wysłany: 26 Luty 2015, 12:25   

Z tego co kojarzę dawniej nie trzeba było skierowania od rodzinnego, ale teraz trochę się pozmieniało, np. do okulisty, dermatologa skierowanie trzeba mieć i nie wiem czy odnośnie psychiatry/psychologa się to też nie zmieniło.
Do psychiatry idziesz jeśli głównie zależy Ci na lekach, bo on od tego jest. Coś Ci przepisze, a potem będziesz chodził na wizytę raz na jakiś czas, omawiał działanie leków i będzie Ci dawał receptę na kolejne. Do psychologa idziesz jeśli zależy Ci by coś ze swoim problemem próbować zrobić w sensie pracując na sobą. Dużo zależy od tego jakiego rodzaju będzie to terapia. Według mnie dużo bardziej sensowny jest psycholog, bo akurat do leków nie jestem za bardzo przekonany. Aaa i nie wiem też czy nie jest tak, że musisz iść najpierw do psychiatry by ten skierował Cię do psychologa (tzn. mówimy teraz o NFZ, bo prytanie to idziesz gdzie chcesz).

Odnośnie wizyty na NFZ, to do końca nie wiem jak to wygląda, jedynie mogę napisać odnośnie tego co wiem od innych osób. A mianowicie, jeśli już jesteś w terapii, to znam osoby, które chodzą regularnie raz na tydzień. Nie wiem czy to kwestia danego lekarza, miasta, czy czegokolwiek innego, w każdym razie jak widać jest możliwa regularna terapia także w ramach NFZ.
Ile będzie potrzebnych spotkań? Nikt Ci na to nie odpowie, dużo zależy też od tego jaki masz problem, jak poważny itd, a także od tego jak terapia będzie wpływać na Ciebie, jeśli efekty będą przychodzić szybko, to tym samym może trwać krócej. Jeśli chodzi o terapię u psychologa to pewnie z pół roku (licząc wizyty co tydzień) może potrwać zanim będą jakieś efekty, ale to tylko gdybanie, bo wszystko zależy od skali problemu. Psycholog raczej też Ci nie powie na początku ile to może trwać, nikt tego nie wie. Ale na pewno (jeśli jest to jakiś głębszy problem) nie ma co liczyć, że wystarczy 4-5wizyt.
Prywatnie ma sens chodzenie tak naprawdę jeśli masz kasę. Bo najgorsze jest jeśli terapia trwa parę miesięcy, a w pewnym momencie okaże się że musisz ją przerwać, bo się skończyła kasa. Prywatnie trzeba się liczyć, że każda wizyta (ok.50min) będzie kosztować 100-120zł, u psychiatry z tego co kojarzę czasem nawet 150zł... Do tego jeśli idzie o psychiatrę to trzeba też wliczyć, że lek także kosztuje. Więc najlepiej pracować i równocześnie chodzić na terapię, ewentualnie mieć kogoś kto finansowo wesprze. Inaczej pozostaje tylko NFZ, i oczywiście trochę loterii, bo nie wiadomo na jakiego psychologa się trafi.

adasko 

Wysłany: 27 Luty 2015, 11:30   

Zadzwoniłem i trochę się zdziwiłem. Do poradni psychologicznej muszę mieć skierowanie od psychiatry. Z kolei do psychiatry nie muszę mieć skierowania od lekarza POZ :/
Nie będę ukrywał że trochę... dygam. W końcu psychiatra to już nie przelewki a ja wolałbym mieć czystą "kartę". W innych wątkach pisałem o zainteresowaniach typu wojsko i służby mundurowe. Czy aby to mi nie zostanie na zawsze w "papierach" :-?

Jakiś psychiatra w Krakowie? Ktoś, coś, jakieś miejsce żeby w miarę szybko się dostać?

grollm 

Wysłany: 1 Marzec 2015, 00:58   

Wez prywatna wizyte u lekarza, przedstaw swoje problemy i popros o skierowanie na psychoterapie/do psychiatry. U mnie zadzialalo. Oprocz tego mozna prywatne umowic sie z psychiatra, info szukaj w necie. Ja zaplacilem 100 zl prywatnie.

alkohol to zło 

Wysłany: 1 Marzec 2015, 04:41   

Na NFZ wszystko na papierze, będzie przesłuchanie, "no niech pan mówi co panu jest, ja muszę tu wszystko zapisać", "nie dostanie pan tego co pan brał i działało, dam coś innego".
Prywatnie laptop, rozmowa na luzie, drukowane recepty, zarezerwowane całe pół godziny, wygodne fotele, pusta poczekalnia, wizyta co 2 miesiące za 100 zł.

cherub_rock 

Wysłany: 10 Sierpień 2016, 20:43   

adasko - Sorry za odkopywanie starego tematu, ale jestem ciekawy, bo też o tym myślę i się "dygam" - jak się potoczyły sprawy? Możesz coś polecić w Krakowie?

Odpowiedz do tematu